Ugye az EU csatlakozás mottója az volt, hogy te is nyithatsz Bécsben cukrászdát. És valóban, most már te is nyithatsz külföldön bankszámlát, a külföldiek is nyithatnak Magyarországon bankszámlát. Persze ha lehetséges!
De ami elvileg lehetséges, az gyakorlatilag nem mindig az.
Ugye mivel Hollandiában élek, most holland példát tudok mutatni, de ilyen akár veled is előfordulhat.
Egy kivándorolt magyar állampolgár egy idő után felvette a holland állampolgárságot. Egyszer vígan hazalátogatott, szeretett volna bankszámlát nyitni, de mivel már holland állampolgár volt nem tudta megtenni, mert már nem volt lakcímkártyája. Lakcímkártya nélkül ez lehetetlen vállalkozásnak bizonyult, EU-s irányelvek ide vagy oda, ugyanazok a jogok vagy sem. Felajánlotta holland megoldást is, miszerint egy három hónapnál nem régebbi közüzemi számlával igazolja a lakcímét.
Megkért, hogy járjak utána miért utasítják el, annak ellenére, hogy az Únióban élünk. Megjegyzem, velem is előfordult, hogy az első holland banknál nem engedtek értékpapírszámlát nyitni a magyar állampolgárságom miatt. Miért?
Mit mond az MNB?
Ha egy pénzintézet szerinted nem megfelelő módon bánik veled, akkor nyugodtan fordulhatsz a felügyelethez. Én is ezt tettem, amire azt válaszolták, hogy a bankokat bankszámlanyitási kötelezettség nem terheli. A bankszámlaszerződés megkötésének kérdése alapvetően a bankok üzleti döntései körébe tartozó kérdés, ezért a bankok bankszámlanyitási hajlandóságát az MNB nem vizsgálhatja. Tehát, hogy ügyfél leszel-e az a bankon múlik, ha már ügyfél vagy akkor már fordulhatsz a felügyelethez az esetleg felmerülő, szerinted jogsértő magatartás miatt. Természetesen az intézethez fordulhatsz panasszal, ha van kedved.
Néhány példa
Megkérdeztem néhány intézetet, hogy mennyire „Európa barátiak”. A KBC Equitas azt javasolta, hogy a központi ügyfélszolgálaton nyissak számlát, de lehetséges. A Gránit Banknál szükséges a lakcímkártya is, akkor is ha külföldi vagy, ettől elkerekedett a szemem 🙂 Végül az OTP-nél voltak talán a legnyitottabbak.
Az is kiderült végül, hogy érdemes jól felkészülten érkezned a vidéki bankfiókba, mert az átlagos ügyintézőnek szintén ketté áll majd a szeme ettől a kérdéstől. De megkérdezték a központot és utána lehetséges volt számlát nyitni.
Összefoglalásként azt lehetne elmondani, hogy földrajzilag valóban Európában élünk, de még sok időnek kell eltelnie, hogy minden területen nyitottan és harmonizáltan gondolkodjunk. Ezt kívánom neked is és hogy Magyarországnak ez mielőbb sikerüljön több területen! Legyél felkészült és elérheted a célod, külföldi bankszámlanyitással kapcsolatban is.
Katt ide és nézd meg ezt a cikket videós formában is!Kérdezz bármit a Telegram app-on keresztül!Csatlakozz a Facebook oldalhoz, hogy ne maradj le semmirol!
„EU-s irányelvek ide vagy oda, ugyan azok a jogok vagy sem.”
Ugyanaz, ugyanoda, ugyanolyan egy szó. Kár, hogy terjed ez a hülyeség.
Köszönöm!
Németországban élek, Magyar online bankszámlát nyitnék, amire a Ft nyugdíj lenne átutalva. Melyik bankot ajánlja?
Kedves Anna,
Ne haragudj, de ezek alapján nem lehet erre válaszolni (úgy, hogy az neked legyen jó).
El kellene olvasni a törvényt, és akkor nem boncolgatnál butaságokat egy teljes posztón keresztül. 2017. évi LIII. törvény.
Ha te így gondolod, én annak helyt adok. De lehet, hogy nem értetted meg a lényeget? Vagy írd le kicsit bővebben mire gondolsz! Például az átvilágítást is lehet lakcímkártya nélkül is végezni. Vagy akkor miért lehet az OTP-nél számlát nyitni? Én arra gondoltam, hogy ha megoldható ez a külföldiek számára, márpedig megoldható, akkor örülnék ha többen megoldanák… Nem mond ellen a törvénynek.
Keves Péter,
Banktól függ. 5 éve Németországban is nehéz volt magyar lakcímmel folyószámlát nyitnom.
Itt is az ex-állami Postbank volt a befutó sokadik próbálkozásra.
A jelenlegi magyarországi bankom szeretném lecserélni egy olyanra, amelyik elfogad külföldi lakcímet. Köszönöm a tippet, nyitok újra egy számlát az OTP-nél 🙂
Üdv,
Szia! Azért csak óvatosan, ez nem személyes ajánlás akart lenni. Ha számodra az OTP a legjobb, akkor nyiss számlát ott. Csak a biztonság kedvéért írom…
Ma voltam az OTP-ben..háromnegyed óra sorbanállás után fellèlegezve beültem a szèkbe, majd feltettem a kèrdèst: Külföldikènt,( hozzáteszem bejelentett magyarorszagi munkahellyel) tudok-e lakcímkártya nèlkül bankszámlát nyitni? Erre az ügyintèző hölgy odafordul a szomszèdjához, majd megkerdezte.. egybehangzó gondolkodás nèlküli NEM válasz hangzott el, szóval ennyit erről is. : ) De remèlem volt/lesz akinek összejön a dolog.
Szia! Óóó, nem szabad feladnod! Ez természetes, főleg vidéki fiókokban. Ilyenkor meg kell mondani nekik, hogy kérdezzék meg a központtól, mert az ügyfélszolgálat szerint lehetséges, van rá mód. Bemásolok neked egy levelet erről, amit az OTP küldött, rendben? :
Köszönettel vettük bankunkhoz küldött levelét.
Tájékoztatjuk, hogy e-mail üzenetben általános információ nyújtására nyílik lehetőségünk. Levele alapján általánosságban az alábbiakról tájékoztatjuk.
Bankszámlaszerződés megkötésének, módosításának feltétele, hogy a Számlatulajdonos
– személyazonosságát igazolja és a számla feletti rendelkezéshez szükséges aláírás mintáját megadja,
– az OTP Bank Nyrt. mindenkor hatályos Üzletszabályzatában és a Hirdetményben foglalt szerződési feltételeket az egyedi szerződés aláírásával maradéktalanul elfogadja, illetve
– meghatározott forint bankszámlacsomag termékek esetén – az üzletági üzletszabályzat eltérő rendelkezésének hiányában – legalább egy forint alapú bankkártyát vagy számlakártyát igényeljen.
Az ügyfél-azonosítás kizárólag a következő okmányok valamelyikének bemutatása alapján történhet:
– Belföldi természetes személy esetén személyi igazolvány (ha nem tartalmazza a lakcímet, akkor lakcímet igazoló hatósági igazolvány is); személyazonosító igazolvány és lakcímet igazoló hatósági igazolvány együttesen; útlevél és lakcímet igazoló hatósági igazolvány együttesen; új típusú kártyás gépjármű vezetői engedély és lakcímet igazoló hatósági igazolvány együttesen;
– Külföldi természetes személy esetén útlevél; személyi igazolvány, ha az magyarországi tartózkodásra jogosít; tartózkodási jogot igazoló okmány vagy tartózkodásra jogosító okmány.
Bankszámla nyitásra alapvetően bankfiókban személyesen van lehetőség, amennyiben személyesen nincs lehetőség bankfiókot felkeresni, abban az esetben tájékoztatjuk, hogy személyes jelenlét nélkül (külföldön tartózkodó, mozgáskorlátozott személyek esetén) is megnyitható a bankszámla postai úton, vagy meghatalmazott útján is, de ekkor a bankszámla feletti rendelkezésre jogosult(ak) személyi azonosító adatait, valamint aláírását a magyar külképviselettel, magyarországi közjegyzővel hitelesíttetni kell. A külföldön készült okiratokat az OTP Bank Nyrt. a hatályos jogszabályok – ideértve a jogszabályban kihirdetett nemzetközi egyezményeket is – szerint fogadja el.
Bankunk által nyújtott szolgáltatásokkal kapcsolatban honlapunkon érhet el általános tájékoztatókat, hirdetményeket, üzletszabályzatokat. https://www.otpbank.hu/portal/hu/fooldal
https://www.otpbank.hu/portal/hu/Kondiciok
A továbbiakban felmerülő kérdésekkel kapcsolatban Információs Call Center vonalunkon is kérhető tájékoztatás, melynek telefonszáma (06 1/20/30/70) 3-666-388.
Az OTP Bank Nyrt. szolgáltatásaival a továbbiakban is állunk az Ön szíves rendelkezésére.
Tisztelettel:
Ha nem megy bele a bank a bankszámlanyitásba, tértis ajánlott levél nekik „panasz”-ként! Arra 30 napon belül köteles reagálni. Ezen felül az MNB mint felügyeleti szerv is elszórakoztatható a dologgal.
Bár amíg nem vagy a bank ügyfele, addig a felügyelet nem foglalkozik ezzel.