Ma nagyon megbízunk a dollárban, a legnagyszerűbb nemzetben, a legerősebb hatalomban… De vegyük észre, hogy a fényes felszín mögött egyre növekvő adóssághalom rejlik. Erről lesz most szó.
Folytatom a minikurzust, aminek ez már a hatodik része. Ebben a kurzusban felvetődik annak lehetősége, hogy a jelenleg ismert pénzügyi rendszer összeomlik, a dollár is elveszti értékét és végül kialakul egy új pénz(ügyi rendszer).
A dollár elveszti értékét? Pénzügyi Fitnesz Minikurzus
1 Bevezető, hogyan lett pénz a QE programból?
2 A QE program hatásai.
3 Mit lehetett volna tenni a QE program helyett?
4 Társadalmi kérdések a QE program kapcsán.
5 Mi a valódi pénz? Mit jelent?
6 Az USA adóssága és a dollár értéke.
7 A mai pénz egyenlő a hitellel.
8 A FIAT pénz bukása, hiperinflációs példák.
9 Új aranykor következik?
10 Aranybefektetés 1; Arany mint biztosítás.
11 Aranybefektetés 2; Arany mint befektetés.
A célom ezzel az ismeretek bővítése, a látókörünk növelése, egy vita elindítása, de a történetről órákat lehetne mesélni, hogy teljes legyen. Nem szeretném, hogy most hirtelen erre alapozd az életed (végezz saját kutatást, nézz utána a számoknak magad is, az itt vázolt világkép egy a sok közül.)! Jó lenne, ha végül saját véleményt formálnál! De most lássuk a cikket!
Ha valami mozgalmasabbra vágysz, akár meg is nézheted:
Mennyiségi lazítás, adósság és a dollár értéke
Térjünk a lényegre és kezdjük a legutóbbi amerikai válsággal. A legutóbbi válságnak sokkal nagyobbnak kellett volna lennie. Hagyták csődbe menni a Lehman Brothers-t, de egyébként nem hagyták letisztulni a hiteleket. Ehelyett hitellel gyógyították a hitelbetegséget. Okos emberek kitalálták a mennyiségi lazítást (quantitative easing), amely miatt annyi pénzt nyomtattak mint ami előtte 100 évben forgalomban volt és bepumpálták a gazdaságba. Adósságokat, állampapírt vettek belőle, úgy 12 ezer milliárd dollár értékben. Ez emberi ésszel felfoghatatlan szám, durván ezerszer nagyobb összeg, mint amit az amerikaiak Európának adtak 1948-ban a Marshall-segély keretein belül.
Vegyük elő a józan paraszti eszünket. Ha valamiből szinte korlátlan mennyiséget lehet nyomtatni, akkor az mennyit ér? Igen, nullát ér, semmit. Már beszéltünk arról a Yapiknál is, hogy a mai pénzügyi rendszer alapja a bizalom, semmi több. Azzal, hogy a FED most azt mondja, fel kell emelni a kamatokat, hogy egy újabb válság esetén lehessen azt csökkenteni, csak beismeri, hogy túl messzire ment. Azért kell emelni, hogy valamelyest javítsunk a hibánkon. Ezzel beismeri, hogy nem kellett volna ennyire felpörgetni a hitelezést és most látja, hogy ha emel akkor sokan bajban lesznek, de akkor is emelnie kell. Próbálja menteni a menthetőt a rendszerből, hiszen kezd összedőlni. Ki vagyok én, hogy a FED-et kritizálja, de véleményem lehet a dologról.
Eddig még lehetett kamatokat csökkenteni és pénzt nyomtatni, növelni az adósságot, de csak azért, mert a dollárban olyan sokan hisznek, mert az első számú tartalékdeviza. Viszont amikor ezt a megoldást kitalálták az állam adóssága még alacsony volt, akkor volt értelme emelni rajta. Most már akkora az adósság, hogy egy néhány százalékos kamat emelkedés nagy bajba kergeti az országot, vele együtt a dollárral.
Most tehát folyamatosan emelik a kamatokat és vonják ki a pénzt a rendszerből, de valószínűleg pont ez fogja okozni a következő válságot. Ekkor leállnak a kamatemeléssel, netán újra csökkentik, de annyit már nem tudják csökkenteni. Esetleg újra pénzt nyomtatnak, de mivel már eleve rengeteg az adósság, ezt csak még több és még több pénzzel lehetne rendbe hozni. Úgyhogy hiába fognak pénzt nyomtani, ördögi körben vannak. A saját pénznyomtatásukból próbálnak menekülni, de a menekülés ismét pénznyomtatáshoz vezethet. Ami végül bizalomvesztéssel jár együtt.
A bizalomra visszatérve, a nemesfémet áruló cégeknek is van mottójuk, például az amsterdamgold.com jelmondata a következő: Because they can’t print gold. Mert nem tudnak aranyat nyomtatni. Nem lehet vagyont, nem lehet értéket nyomtatni. Pénzt nyomtathatnak, de hogy az mennyit fog érni… Mindjárt visszatérünk még erre.
Nézzük meg hogyan alakult a dollár értéke az elmúlt 100-200 évben. Itt van az egyik legnépszerűbb ábra a befektetési eszközosztályokról és ahogy a zöld vonal mutatja, a dollár elvesztette értékének 95 százalékát:
Felhívnám a figyelmet arra, hogy a fenti ábra logaritmikus skálájú! A következő ábra pedig az elmúlt 100 év adata dátumokkal.
Ha megkérdeznéd, hogy akkor miért ilyen erős most a dollár, azt válaszolnám, hogy azért, mert jelenleg nincs alternatíva. Ez az első számú tartalékdeviza, az angol font a BREXIT miatt veszélyes, az euró például Olaszország miatt, Kína sajátos és még friss tartalékdeviza. Szóval egyenlőre nem igen van más.
Nézzük meg hogy alakult az USA adósság állománya az elmúlt bő 100 évben. Főleg a válság miatt órási mértékben növekedett az adósságállomány. Ha az ilyen görbét, a hokiütő alakú görbét buboréknak tekinthetjük, nekem ez egy adósságbuboréknak tűnik.
Ugye 1971 előtt a dollár még az aranyhoz volt kötve, de a vietnami háború drága volt és Nixon elnök elengedte az arany standardot, így a költségvetés elkezdett többet költeni.
A dolog azért félelmetes, mert ha az adósság túl nagyra nő, akkor a devizák erősödése-gyengülése, kamatszintek változása hatalmas fizetésbeli problémákhoz vezethet. Egyszer eljuthatunk oda, hogy az adósságot nem lehet visszafizetni. Az adósság válságot is úgy próbálták megoldani, hogy átvállaltak sok adósságot, de ahogy az erőszakot sem erőszakkal kell megoldani, az adósság problémáját sem lehet adóssággal kezelni. Az adósság-GDP arány 1981-ben 35% volt, ma 105%. Egyértelmű, hogy ez nem fenntartható. A rendszer össze fog omlani, az alapja kizárólag a bizalom ami el fog veszni. Erre jó esély van azok szerint, akiket megnevezek a 9-es részben. Ehhez képest a legutóbbi válság csak piskóta lesz és alapjaiban kell majd újraértelmezni a pénz fogalmát.
Nézz vissza később is, hiszen ez a történet folytatódik.
Ha tetszett ez a cikk, kérlek oszd meg másokkal is! Sokat jelentene nekem, ha feliratkoznál a hírlevelemre és ha nem szeretnél semmiről sem lemaradni, akkor kövesd a Facebook oldalam vagy a Youtube csatornám!
Katt ide és nézd meg ezt a cikket videós formában is!Kérdezz bármit a Telegram app-on keresztül!Csatlakozz a Facebook oldalhoz, hogy ne maradj le semmirol!
„Szóval egyenlőre nem igen van más.”
egyelőre….
” A jövendölések a mérhetetlen önzés, kapzsiság és közömbösség okát, a pénz hatalmának megszűnését ígérik.”
https://index.hu/bulvar/ps081023/
Szia! Ezt sem ismertem. 🙂 Mondjuk az a válság amit akkor megkaptak, megkaptunk, lehet hogy csak ízelítő volt. Ki tudja…
a 2008-as válságról elterjedt nézet, h a 9/11 után a Fed (a félelem alapú problémák “megelőzéseként”) túl sokáig tartotta túl alacsonyan (1-2%) a kamatszintet. aztán amikor a 2007-8 körülre 5%-ra felvitt kamatszint bedöntött sok hitelt, akkor egy szokásos “válságkezelő” pár %-os kamatcsökkentéssel nem lehetett komoly eredményeket elérni, emiatt már csak “nem konvencionális” (magyarosan szólva unortodox) eszközökkel lehetett “segíteni” a gazdaságnak: nullkamat és hatalmas pénznyomtatás. erre a nem konvencionális, “még soha ki nem próbált” jegybanki politikára akkor sokan fújoltak:
– ez őrültség, mert tutira hatalmas inflációt fog generálni!
aztán az ingatlanárak és a részvényárak ugyan felmentek, de a fogyasztási cikkek inflációja alacsony maradt.
ma sokan azt mondják, hogy egy követkető válság esetén “már nincs hova csökkenteni a kamatszintet, hiszen az már nullaközeli”. az elmélet szerint az általános negatív kamat őrülten inflatórikus lenne.
lehet, hogy megismétlődik a sztori: a USA-ban soha ki nem próbált negatív kamat bár hajmeresztő, inflációs félelmeket keltő, de ha megvalósul, mégsem hoz majd inflációt.
az euró szülőatyjainak elmélete szerint az államadósság legfeljebb 60% lehet GDP-arányosan, hogy ne legyen baj. ehhez képest a legtöbb országnak már rég be kellett volna dőlnie.
lehet, h olyan értelemben átalakulóban van a világgazdaság, h a pénzügyi szektor egyre nagyobb súlya miatt egyre nagyobb pénzmennyiségre is van szüksége. vagyis hiába mondja az elmélet, hogy “sok pénz = értéktelen pénz = infláció”.
de természetesen ha egyszer csak sokan (emberek milliárdjai) úgy gondolják, hogy a papírfecnik és a banki számítógépben tárolt bitek értéktelenek, akkor a jelenlegi pénzek egy csapásra teljesen elértéktelenednek.
“Mi a különbség elmélet és gyakorlat között? Elméletben semmi.” (Yogi Berra)
🙂 De mi van, ha az elmélet mégis igaz, de ezt a piac még nem árazta be?
A válság lehetett volna katasztrófális, de tulajdonképp alig pár év alatt lezárult. Szinte minden árutermék és nyersanyag dollárban van denominálva, a világgazdaság legnagyobb fogyasztója az USA, legnagyobb gazdasága, katonai hatalma, stb… Természetesen, mint mindennek az alapja a bizalom, ez itt sincs másképp, lehet nem bízni az USA-ban, DE ha USA nem fejlődik és fogyaszt esztelenül tovább, akkor rá kell jönni, hogy a gazdaság elérte a maximumot a jelenlegi állapotban, és nincs olyan eszköz, termék amibe be lehet fektetni pénzt, mivel a gazdaság nem nő tovább. Nos ez lehetetlen, ezt nem hagyják, inkább nyomtatnak bármennyi pénzt, és leértékelik ezzel a megtakarításokat, és végül ez ott csapódik le, hogy mivel mindenki követi a FED-et és mindenki leértékeli a pénzét, rájössz, hogy minden kis pénz, amit félretettél, mától a felét éri, mert ezzel finanszírozod az államadósságokat közvetve…Szóval igazából mindegy, hogy mennyit ér reálisan a dollár, mert legközelebbi válság alkalmával is max nyomtatnak még sokkal több pénzt…Egyébként 0 kamatos környezetben, bármilyen befektetés, ami hoz pár fillért az tökéletes. Ergo a séma adott. Mi a lényeg? A status quo, hogy ne akarj mást, ne legyen lázadás, háború, stb… Ehhez mi kell? Mindenkinek pénz, amit munkával kaphat. Nem gond, mert annyi pénzt nyomtatunk, hogy abból telik mindenre. Sose volt még ilyen alacsony a munkanélküliség, ennek mindenki örül, nem akar mást. Mindenki hitelt akar, lakást, kocsit.Nem gond, itt az olcsó pénz, vegyétek, vigyétek. Befektetők meg nézik, hogy most mi megy? Lakás? Nem gond,akkor ingatlanpiac. Feltoljuk az égbe, ömlik a bérbeadásból a pénz,nekem az is jó. Az építőipar a leggyorsabban munakerő felszívó ágazat. Még inkább megy le a munkanélküliség… Ki vált le olyan kormányokat a világba, ahol mindenkinek van munkája? Senki. Kifullad a piac, akkor dobunk még a kazánba dollárt és eurót. A befektetők se tehetnek mást, minthogy elfogadják, hogy részvényeket, és ingatlanokat vásárolnak, különben értéktelenedik a pénzük napról napra. Jön egy kis bizalomvesztés? Lejjebb visszük a társági adót, a jövedelemadót…pénz van mindenre… A legnagyobb gond szerintem ott van, hogy az emberek egy idő után nem mennek el bagóért dolgozni, és felborul teljesen a már jól megszokott társadalmi rend. Kaotikus és kiszámíthatatlan, buborékokkal teli gazdaságok jöttek létre a világban. Rengeteg a kockázatos befektetés, nem tudod, hogy mit tanulj, mit dolgozz, mert lehet van három diplomád, de a szemetet már nem viszik el, és holnaptól többet kereshetsz kukásként… Ez engem jobban aggaszt, hogy a piacok felett elvesztették az irányítást… Súlyos társadalmi következményei lesznek.
Szia Béla! Sok-sok igazságot kimondtál! Örülök, hogy van véleményed és természetesen az én sztorim ezzel a minisorozattal csak egy lehetőség. Az a gondom, hogy ha valamiből sokat nyomtatnak, akkor az mennyit ér? Nézd meg a 8-as részt és abban a két kis videóbejátszást. Ez nem fér a fejembe, ha elszakad a pénz értéke a mögöttes gazdasági folyamatoktól, vagy leeresztik (amit nem hiszem, hogy lehet), vagy leváltják és továbblépnek. Az idő majd megmondja.
Kedves Béla!
Írod:
“a világgazdaság legnagyobb fogyasztója az USA”
Javaslom, először nézz utána a tényeknek. Évek óta arról szólnak a hírek a legkülönfélébb termékkategóriákban, hogy a kínai piac részesedése lett a legnagyobb a világon. Pl. gépjárműből 2017-ben 29 millió db vs 17,6 millió db az USA-val szemben.
Kedves Miklós! valóban, az USA az egyik legnagyobb. Most sokkal előrébb tartunk. Az érzékeltetés volt a célom, de ha nem tetszik amit csinálok, nem kell nézni/olvasni.