Sziasztok! A bróker összehasonlítós cikket és videót majd 2019 tavaszán frissítem és bővítem, de most érkezett egy rossz hír, amit legalább itt szerettem volna megosztani veletek frissítésként.
Sajnos a Lynx is bevezeti az inactivity fee-t, ami havi 5 euró lesz 2018 októberétől. Ők ezt platform díjnak hívják és a szuper platformjukkal, tartalommal és oktatásukkal magyarázzák. Hasonlóan az IB-hez 100 ezer euró feletti számlák után nem kell fizetni, valamint a kereskedési költséged levonódik ebből a díjból, tehát ha mondjuk legalább havonta veszel valamit, jó eséllyel nem, vagy alig kell ezt fizetned. Egyúttal egyes költségeiket viszont csökkentik.
Ez nem a világ vége, de mint már említettem, személy szerint nagyon nem szeretem ezt a fajta díjat. Talán sok embert sem érint, mégis fontosnak tartottam írni róla.
Szerinted melyik a legjobb bróker és miért, te melyiket használod? Oszd meg velünk!
Ha tetszett ez a cikk, kérlek oszd meg másokkal is! Sokat jelentene nekem, ha feliratkoznál a hírlevelemre és ha nem szeretnél semmiről sem lemaradni, akkor kövesd a Facebook oldalam vagy a Youtube csatornám!
Kérdezz bármit a Telegram app-on keresztül!Csatlakozz a Facebook oldalhoz, hogy ne maradj le semmirol!
Egyik B&H befektető sem szereti ezt a díjat de meg kell érteni a másik felet is. Ők a forgalomból, aktivitásból élnek. Ha nem életképes az üzleti modell, egyszerűen nem lesz kinél megvenni a hosszú távra tartott részvényeket. A brókereknél „megtűrt” ügyfél az értékalapú hosszú távú befektető.
Értem én, valamiből meg kell élni és tudom, hogy sokba kerül megalkotni egy brókercéget. Csak az én véleményem az, hogy szívesebben fizetek magasabb kereskedési költséget, mint azért, hogy csak áll ott a pénzem. Vagy legyen érvényes a 100 ezer dollár/euró feletti számlákra is, hiszen nem értem ott miért nem alkalmazzák.
Nem régen akadtam a TradingStation-re, ami elvileg megoldás lehet erre a problémára. IB platformját használja, IB szerű árai vannak és nincs inactivity fee. Saját tapasztalatom nincs vele.
https://www.tradestation-international.com/global/options-trading-commissions/
degiro-nal egyelore nincs ilyen dij, eddig amiket lattam DKB illetve Commerzbank kereskedesi platformja annyira nem gyozott meg, na meg persze azok nem is tartoznak a diszkontbrokerekhez igy foleg a dijazas miatt valtottam
Én az IB rendszerét használom bár én is B&H befektetőnek vallom magamat. Az inactivity fee nem túl szimpatikus, de teljesen jogos. Én ezt azzal kompenzálom, hogy néha daytrade-elek egyet és annak a hozamából aztán jó időre ki van fizetve az inactivity fee.
Az 5 EUR/hónál a kérdés, hogy ez vajon (al)-számlánként értendő-e? Tehát ha öt TBSZ célú alszámlám van, akkor mindegyikre külön érvényes, vagy csak egyszer? Ha utóbbi, akkor ez nem probléma (vesd össze mondjuk a KBC 0,12%-os, max havi 3e Ft-os hasonló díjával).
Erre rákérdeztem a Lynx-nél, még nem kaptam választ. Bár ott egyelőre hetek óta azon is dolgozom, hogy nyithassak egy idei TBSZ szerepét betöltő alszámlát (bár az IB rendszerében erre van egy menüpont, lynxesként nem elérhető).
A fent is említett TradeStation szimpatikus, értelmezésem szerint gyakorlatilag ugyanaz, mint a Lynx (kisebb különbségek egyes díjakban, de B&H-nál mindegy), mínusz havidíj – egyelőre!, plusz a saját kereskedési felületük (ami annyira nem érdekel, az IB alap felülete is teljesen OK, bár a desktop TWS kötvénykereskedésre kicsit olyan, mintha a Wall Street film termináljait nézném).
A Lynx sajnos kiesik teljesen, ugyanis közben kiderült, mereven elzárkóznak attól, hogy több számlája lehessen az embernek TBSZ céljára (és alszámla sem lehet). A TradeStationnél azt írták, hogy lehet több számla, szóval ez ott elvileg megoldható.
Én valami félreértésre gyanakszom, mert lehet alszámlákat nyitni.
A Lynxen keresztül, nem közvetlenül az IB-nél nyitott számlával? Mert egyrészt náluk nincs az account management alatt ott az erre szolgáló opció, másrészt nekem a Lynx explicite azt mondta, hogy ilyen nincs (és több számlát sem nyitnak).
Azért írtam a félreértést, mert ha például a TBSZ számlát kérdezed, akkor azt fogják mondani, hogy nem lehet. Hiszen ők nem tudják mi az. De az a lényeg, hogy korábban lehetett új számlákat nyitni, de akár múlt héten ezt is megváltoztathatták, hiszen jogukban áll. Úgyhogy megkérdeztem lehet-e és igen. Lehet mondjuk 5 számlád is, írsz egy levelet az acceptatie@lynx.nl címre és elmondod, hogy szeretnél egy második számlát (eddig is kellet levelet írni, és ez persze a holland cég, nem tudom hol van számlád). Ezután csinálsz egyet. Én eleinte próbáltam nekik elmagyarázni mi az a TBSZ, de feleslegesnek tartottam (bár még próbálkozom). Azért kértem, mert különböző stratégiákat szeretnék használni és nem szeretném összekeverni, ezt megértik. Sajna most már számlánként kell platform díjat fizetni, szóval tavasszal úgyis alaposan körbenézek a piacon és lehet váltok, ez majd akkor kiderül.
Ez érdekes, akkor csak nekem nem akarják :).
Végig annyit szerettem volna tőlük (kb. egy hónapja kezdtem el a folyamatot), hogy lehessen egy alszámlám, majd amikor kiderült, hogy az IB-s struktúra miatt ilyet ők nem tudnak adni, akkor további számláim. Bár a TBSZ-t említettem, hogy értsék, miért nem értelmetlenséget akarok és miért érdekes ez az összes magyar befektetőnek, de nem kifejezetten TBSZ-t kértem.
Végül tegnapra szülték meg a választ, amikor felhívott a kapcsolattartóm és közölte, hogy náluk több számlája egy embernek nem lehet („adminisztratív rémálom” lenne, mondta), és érti, hogy a magyaroknak ez kellene, de ők egy holland cég és csak ezért nem fogják megváltoztatni az ügymenetüket (nem én cizellálom, tényleg így hangzott el az indoklás). Ez a hozzáállás kicsit fel is bosszantott.
Szia,
a Lynx-szel en is ugy jartam mint Zoltan:
Nehany napja nyitottam naluk szamlat ( a lynxbroker.com-on ), majd amikor elkeszult, a kapcsolattartomat megkerdeztem hogy jovore hogyan tudok majd egy uj (al)szamlat nyitni es en is megprobaltam elmagyarazni hogy erre miert lenne szuksegem (leirtam kb hogy mukodik a TBSZ).
A valaszban az allt hogy mar hallott errol az igenyrol mas magyar ugyfeltol is, de ez tul sok adminisztracioval jarna es emiatt nem nyitnak uj alszamlat. Szoval nem azt irtha hogy keptelenseg, hanem hogy nem latjak ertelmet.
Az altalad emlitett cimre nem irtam meg email-t, talan jovore. De az is lehet hogy jovore inkabb egy masik brokert kell keresnem majd.
Szia Viktor! Valóban, TBSZ-t nem fognak nyitni, kivéve, ha egy millió magyar szeretné megnyitni. Ha mondjuk más kereskedési stratégia miatt nyitnál új számlát, azzal semmi gond nem lesz. De jövőre természetesen lehet, hogy nekem is új brókert kell keresnem.
Érdekesség, hogy a német leányvállalatnál ilyen díj (egyelőre) nincs: https://www.lynxbroker.de/preise-und-konditionen/ („Handelsplattform kostenlos”). Ha a https://www.lynxbroker.com/-on nyit az ember számlát, akkor a holland céghez kerül (ahol van platformdíj), lehet, hogy magyarként akkor is, ha a németnél.
flatex.de
Nincs platform díj, alacsony tranzakciós díjak, és engedi az alszámlákat!
Miklós, az adózással kapcsolatban van tapasztalatod? A TBSZ felállást véve alapul kell-e bármit tenni annak érdekében, hogy német adókat ne vonjanak le a hozamaidból?
Van tapasztalatom, számlanyitáskor megadtam a magyar adóazonosítómat, és nem kell tenni semmit, nem vonnak le adót a hozamaim után, de minden osztalékfizetéskor jön egy E-Doc, amiben kimutatják, hogy mennyi az adóköteles jövedelem. Amivel ugye nem kell foglalkozni, ha TBSZ-ként be van jelentve.
Nagyszerű, köszönöm.
Sziasztok!
A következő kérdésem talán offtopic:
Érdeklődni szeretnék, hogy nem találkoztatok-e kereskedés során ennek az S&P 500 ETF-nek (ISIN: IE00B5BMR087) az USD-s verziójával (London, vagy Zürich)?
A KBC-nél csak az euros változat van, és az „egy részvényt csak egy piacon”-elvük miatt nem is fogják az USD-st felvenni, a randomnál azt írta az ügyfélszolgálat, hogy egyáltalán nincs náluk, a degiro meg nem is válaszolt.
Ha esetleg tudnátok mondani olyan kereskedési platformot, ahol megtalálható a fenti papír, vagy hasonló, Európában kereskedhető S&P500 ETF, ami USD-os, és osztalékot visszaforgató, örök hálám üldözne.
Köszi előre is, és elnézést az off-olásért.
Ugyanezt veszem (tudtommal az egyetlen acc UCITS S&P 500 ETF, ami USD-ben is vásárolható) én is, Interactive Brokersnél (meg Lynx és TradeStation, lásd feljebb) az LSE-n elérhető.