Belegondoltam magam egy átlagos, néhány millió forintos (tíz millió forintos) számlaméret helyzetébe és körülnéztem a leggyakoribb brókerek ajánlatai között. Miből válogathat valaki, ha részvényekbe fektetne, mondjuk osztalék alapú stratégiával?
Ahogyan azt az előző cikkben és videóban megmutattam, a bank vagy brókercég kiválasztására bizony időt kell fordítanod. Ezzel a cikkel szeretnék ebben segíteni. Kicsit hosszú, de legalább alapos 🙂
Kérlek fogadd el, hogy ez a cikk nem lehet teljes körű és tartalmazhat hibákat. Például ha te nem a legolcsóbb internetes módon adsz megbízásokat, mindjárt változik a kép, szintén más lesz a helyzet, ha nem figyelsz oda a számla sajátosságaira. Törekedtem a pontosságra, de azért az adatoknak járj utána magad is. Például egy-két hónapja olvastam egy másik pénzügyi blog írását az Interactive Brokers számlájáról, de ordas nagy hiba volt benne a számlavezetési költséggel kapcsolatban. Ezért aztán ezt a cikket veheted alapul, de ne csak ez alapján dönts amikor intézetet választasz.
Többen kérdeztétek, hogy melyik külföldi brókernél van számlám, erre is válaszolok.
Tehát, a következő brókereket hasonlítottam össze, véletlenszerű sorrendben: Random Capital, Concorde, KBC Equitas, Lynx, Interactive Brokers (IB), Degiro (magyar számla), Saxo Bank, Erste Netbroker (Online számlacsomag, mert ez a legelőnyösebb), Portfolio Online Tőzsde és Robinhood.
Miért ezeket választottam? Úgy látom ezek a leggyakoribb szereplők amiket használtok. A Robinhood-ot az érdekesség kedvéért raktam bele a végén. A Portfóliós számlát is hozzátettem, de ez lényegében megegyezik az Erste legolcsóbb számlacsomagjával. Az általam is használt KBC alternatíva a Lynx. Ha valakinek úgy jön ki a matek, jó szívvel ajánlhatom őket.
A következő táblázatban láthatod az eredményeket, amit le is tölthetsz innen: Bróker összehasonlítás 2018 – Pénzügyi Fitnesz. Alább nem fogok minden apróságra kitérni, inkább csak a fontosabb tételeket, a trendeket említem meg. A kép kattintásra megnövekszik! (Saxo bank frissítés 2018 november 13.)
Ezeket a tulajdonságokat néztem meg
Számla vezetési díj
Ez tipikusan kelet-európai hozzáállás, fizetned kell, hogy náluk használhasd a pénzed. Világosan látszik, hogy nyugaton nincs számlavezetési költség, míg Magyarországon drága a számla fenntartása. A Concorde vezeti a költségeket és sajnos a KBC Equitas és az Erste is drága. A KBC-nél pár millió forint még kap nagy sarcot, de a tíz vagy több tízmilliós érték elhelyezése már drága a magas maximum összeg miatt. Én pont emiatt és a kereskedési költségek miatt kerestem külföldi brókert.
Inactivity fee
Ez az egyik leggonoszabb díjtétel ami csak létezik. Megbüntetnek azért, mert nem termeled nekik a jutalékokat. A Saxo Bank híres számomra a hat havi 100 dolláros költség miatt. A Lynx-nél ha legalább 1000 dolláros a számlád akkor nincs ilyen gond, az alatt pedig 1 dollár, ha másból nem jön össze. Azért 1000 dolláros összeg alatt gondolom senki nem nyit számlát, tehát ez nem probléma.
A valódi kérdés az IB, hiszen mindenki azt mondja, hogy itt havi 10 dollár az inactivity fee, vagy nincs ha van ennyi kereskedési jutalék, vagy csak 10 dollárra egészítik ki a kevesebb a kereskedési jutalékod. Tehát például a hónapban 5 dollár költséged volt a vételekből, akkor még 5 dollár inactivity fee-t kell fizetned. Viszont vannak ez alól kivételek! Ha 25 évesnél fiatalabb vagy, 10 dollár helyett csak 3-mat kell fizetned, 2000 dolláros számlaméret alatt viszont 20 dollárt (azért gondolom ez sem fordul elő gyakran) és a lényeg, hogy 100000 dolláros számlaméret felett nem kell ilyen díjat fizetni! Tehát azt mondanám, hogy az elterjedt vélekedéssel szemben nem 20 millió forint felett éri meg igazán az IB számlája, hanem 30 millió forint felett. Lehet, hogy első hallásra soknak tűnik a 100000 dollár, de úgy látom, hogy ez egyre gyakoribb magyar körökben is.
Withdrawal fee
Ezt is ugyanúgy meg kell fontolni, hiszen egyszer majd elviszed a pénzed a brókertől és nem mindegy mennyit kell fizetni a pénz kivételéért. Nos, ebben az Erste a legdrágább, de Concorde-nál nincs felső határ. A Lynx és IB esetében havi egy visszautalás ingyenes és abban van különbség a Lynx javára, hogy eurót vagy dollárt utalsz vissza. A Robinhood pedig amerikaiaknak ingyenes, de mi nem azok vagyunk, így a nemzetközi utalásért 50 dollárt kell fizetnünk.
Minimum számlaméret
Eleve az egyik fontos paraméter, hogy egyáltalán nyithatsz-e számlát. Mekkora a minimális összeg amit el kell helyezned ott? Azért aki külföldön nyit számlát, az legalább 1 millió forintot utal oda, ezért most csak azokat említem ahol ez nem elég. Az IB-nél 10000 dollár az alsó limit, bár ez alatt is lehet számlát nyitni.
Kereskedési költségek
Külön vettem a kereskedési költségeket Magyarország, USA, Európa (ha nem volt külön jelezve akkor Németország), Anglia és Kanada piacain. Nem fogok most minden tételre kitérni, csak a furcsaságokra.
A Concorde költségei messze kiemelkednek, nem is értem miért tart valaki pénzt náluk ebből a szempontból. A Saxo Bank is követi őket.
Aztán látszik, hogy mindenki hazai pályán erős, az amerikai piacon a Robinhood ingyenessége nyilván verhetetlen (jogilag nem lehet nulla a díj, ezért 1 millió dollárnyi eladás után kérnek csak 23 dollárt), majd az IB a legolcsóbb. A magyar piacon a magyarok a nyerők. A Lynx nemrég vezette be a magyar piacot, én persze drágának tartom ezt a költséget. Viszont látszik mennyire egzotikus piacnak a magyar a nyugatiak szemében…
Az is kiderült, hogy angol részvényeket venni már drágább és kanadait venni meg pláne, kivétel az IB és a Lynx. A KBC-nél hátast dobtam az 50 dolláros kanadai minimum díjtól, de erről majd még mesélek.
1000 $ Apple vásárlás ára (6db)
Mivel az a tipikus tranzakció, hogy Átlag Béla néhány száz, vagy durván ezer dollárért vesz részvényt alkalmanként, egy kicsit gyakorlatiasan gondolkodtam és megnéztem mennyibe kerül megvenni6 db Apple részvényt?
A Degiro magyar számlája felveszi a versenyt az IB-vel. Legrosszabb helyezése a Concorde-nak van.
Osztalék jóváírás díja
Általában nincs díja az osztalékok jóváírásának, de azért aki erre alapoz az ne nyisson számlát az Erste-nél és a Portfóliónál. Az IB-nél utána kell járni az európai osztalékoknak és sajnos a a Concorde is sújtja a külföldi cégek osztalékait 1%-os díjjal.
Alszámlák, TBSZ?
Lehet-e TBSZ számlát nyitni a szolgáltatónál? A Robinhood-nál és a Degiro-nál sajnos nem lehet nyitni. A Robinhood-nál mindenkinek csak egy számlája lehet, a Degiro pedig nem foglalkozik TBSZ számlával.
A többieknél lehet több számlád, igaz a Saxo Banknál ehhez 100 ezer eurós számlaméret szükséges. Ingyenesen csak a Lynx-nél van ilyen opció, a többiek pedig számlánként számlavezetési díjat számolnak fel. A KBC-nél egybeszámolják a számlákat és ezért jogilag külön nem fizetsz a TBSZ-ért, gyakorlatilag viszont mégis…
Befektetővédelem
Ha a brókernek kedve támadna elsikkasztani a pénzed, milyen kártérítésre számíthatsz? A magyar esetekben, ideértve a KBC-t és az Erste-t is előkerül a szokásos BEVA védelem a 100 ezer euróval. Viszont fontos megnézned a dolgot, mert lehet, hogy például az értékpapírok csak 20 ezer euróig vannak biztosítva. Azért az nem sok.
Az IB, több milliárdos cég és nem hiszem, hogy ezzel gond lenne, de 500 ezer dollárig biztosított. A nyertes, bár ekkora összegre sincs szükség, a Lynx, ahol alapból magas a biztosítás és kérésre 30 millió dollárig érvényes külön költség nélkül. Kinek mi a fontos.
Háttér
A pénzintézet háttere az egyik legfontosabb kérdés. A KBC és az Erste csoportok hatalmas mérete kiváló hátteret jelentenek. Aztán a Saxo Bank banki mivolta is szuper. A többiek esetében annál jobb minél nagyobbak és minél több országban vannak jelen. Az IB amerikai, de nagy cég, míg a Lynx már 10 országban jelen van.
Származás és Felügyelet
Kihez kell fordulnod, ha sérelmed vagy panaszod lenne? Felsoroltam, mindenki eldöntheti hová szeretne járni esetleges jogi ügyet intézni. 🙂
A fentiek és a táblázat alapján le tudod vonni a következtetéseidet, ha éppen brókert keresel magadnak. Dönts a saját értékrended szerint. A cikk videós változatában talán bővebben kifejtem ezeket a kérdéseket, ehhez kattints ide, vagy az alsó nagy piros gombra.
Külföldi KBC alternatíva: Lynx
Mivel többen kérdeztétek, mesélek kicsit a a Lynx-ről. Én a KBC mellé kerestem külföldi brókercéget diverzifikációs céllal, fontos volt az alacsony számlafenntartási költség és hogy a kereskedési díjak alacsonyabbak legyenek. Nem kereskedem sokat és európai részvényeket is veszek, így emellett kötöttem ki anno az IB helyett. A táblázatban egymás mellett láthatod a két céget, így könnyen össze tudod hasonlítani őket.
Egyébként az IB szoftverét használják, szóval IB ügyfeleknek ismerős lehet a felületük. Büszkék rá, hogy a rendszerük stabil ellentétben mondjuk a Degiro-val, már 10 európai országban jelen vannak, az ügyfélszolgálat gyors, nyitottak, oktatnak, sorra nyerik a díjakat. Külföldi KBC alternatívaként nyugodt szívvel ajánlhatom őket, itt találod a holland weboldalukat és kérdezhetsz tőlük bármit angolul is.
Update 2018 szeptember: kérlek olvasd el ezt.
Természetesen ez nem rábeszélés szeretne lenni! Csak felsorolom miért döntöttem emellett. A cikk miatt megkérdeztem őket, hogy van-e partneri szerződésre lehetőség, és ha igen akkor a nekem (mint aki az új ügyfelet hozza) fizetendő díjat vagy jutalékot jóvá lehet-e írni az új ügyfél számláján. Már csak azért is, mert számomra nagyobb érték a függetlenség és a MIFIDII-vel kapcsolatban már elmondtam, hogy csak akkor lehetek független, ha kizárólag tőletek kapok fizetséget. Nincs ilyen programjuk, de azt mondták más lehetőség azért van. Ha az én ajánlásommal szeretne valaki számlát nyitni náluk, akkor maximum 100 euró kereskedési költséget visszaadnak az első három hónapban. Ha érdekel, írj nekem egy emailt, persze további kötelezettségek nélkül. Ez a 100 euró is segítség, de ahogy az előző videóban is elmondtam, ne ezért válaszd őket!
Továbbra sem állok velük szerződésben, ez a lehetőség minden jelenlegi ügyfélnek rendelkezésére áll, hogy segíthesse az ismerőseit.
Nos, azt hiszem már elég hosszúra sikeredett ez a cikk, de remélem hasznos volt számodra! Ha így van, kérlek támogasd a munkámat annyival, hogy megosztod másokkal is, követed a Facebook oldalam, feliratkozol a Youtube csatornámra vagy a hírlevelemre itt.
Katt ide és nézd meg ezt a cikket videós formában is!Kérdezz bármit a Telegram app-on keresztül!Csatlakozz a Facebook oldalhoz, hogy ne maradj le semmirol!
kézpénzen besírtam
Köszi, észre sem vettem.
A Random Capitalról mit gondolsz?
Nekem az a gondom vele, hogy nem egyértelmű. Rendben van, hogy olcsó, ismert az alapító, a forgalmuk is nagy, vannak akik szerint fejlesztenek is. De nem jó, hogy más szerint nem fejlesztenek, a mobilapp rossz, az ügyfélszolgálat nem hírlik jónak, engem pedig nagyon zavar a többszörös felügyeleti vizsgálat és büntetés. A háttere sem elég nagy, de ez csak az én véleményem.
Szóval mivel vannak problémás területek, ezért én inkább nemet mondtam rá, számomra nem a költség az elsődleges szempont. Itt mondjuk éppen a táblázatban az, de az előző cikkben egyáltalán nem.
Te mit gondolsz róla?
sztárolt KBC: ugyfelszolgalat nem veszi fel / nem valaszol csak 1 het mulva/napok mulva / jellemzoen sematikus valaszt ad.
Min kereskedesi dijak magasak, szlavezetesi dij van, a rendszeruk szokott elerhetetlen lenni; PETIt nem fejlesztik
az RC gyors, kedves, pontos ugyfelszolgalat, csaladias hangulat, ingyenes szlavezetes, alacsony minimumdij.
Én sem vagyok maradéktalanul elégedett a KBC-vel.
Kedves Péter, kérlek pontosítsd a következőket:
1. „az IB az odautalásért is költséget számol fel, ami 1 %, minimum 50 dollár vagy 40 euró.” Én minden hónapban utalok és még soha nem vontak ezért díjat.
2. TBSZ vagy alszámla. Adózás szempontjából nagyon nem mindegy. Miért írsz róluk egyben?
3. Javaslom, hogy a Fedezet alcímet befektetővédelemre módosítsd, mert nem a margin követelményekről írsz benne.
Köszi
Szia Ági! Köszönöm, kijavítottam a második kivételével. Az IB-nél ott a díj, de utalásnál valóban nem számolják fel. Külföldi brókereknél az alszámlát kezelheted TBSZ-ként, azért írtam róluk egyben.
Ez hasznos volt, köszi: https://penzugyifitnesz.hu/igy-kell-kulfoldi-tbsz-szamlat-nyitni/
Közel három éve vagyok a degironál. USA, DAX és angol részvényeket veszek föleg osztalékért, néha opciókat. Én nem látok különösebb problémát a rendszerükkel. Kifejtenéd, hogy miben nyilvánul meg, hogy a renszerük nem stabil?
Hogyne. Lehet, hogy észre sem vetted és nem zavaró a dolog, de a mérésekből az derül ki, hogy csak 2015-ben 10 esetben, 2014 és 2018 között 15 esetben volt leállás vagy olyan zavar a rendszerben, ami miatt elérhetetlen volt a felületük. Idén már 3 alkalommal. Ezt egy allestoringen.nl nevű szervezet méri és a zavarokat a felhasználók visszajelzéseire alapozzák, a normális bejelentési szinthez képest, több felületet figyelembe véve. Ettől még persze lehet, hogy számodra ez észrevehetetlen, mert mondjuk abban az órában nem próbáltál meg belépni. Azért beszéltem erről egy mondatot, mert feltűnt és számomra érdekes, hogy ilyen mérések is vannak.
mondjuk egy ilyen leállás mérés érdekes lenne a magyar szolgáltatók szintjén is…: otp, erste, az agyonsztárolt kbc, random… 🙂
utóbbiaknál tapasztalatból mondom a nem egyszeri, idegesítő elérhetetlenséget… 🙂
Egyetértek, sajnos tudtommal nincs olyan szervezet ami mérné…
Szia. Egy elerhetoseget adnal facebook vagy email. Par kerdesem lenne a degiro tapasztalatokrol!
Szia! penzugyifitnesz@gmail.com Benézhetsz a Facebook oldalra, vagy a telegram csoportba is, kérdezz ott is. Talán valaki más tud neked segíteni, nekem nincs közvetlen Degiro tapasztalatom, csak amit olvasok, mindent megosztottam amit tudok… Sok sikert!
Mondjuk a Random Capitalról nekem sincs jó véleményem, voltam az ügyfelük is. Nálam ott járatták le magukat, amikor a trader számlákat hirtelen zárolták, hivatkozva az FXCM-által elkövetett amerikai szabálytalanságokra, akkor ott sok ügyfelük veszített sokat. Amikor a trader ügyfeleket átirányították egy szinte neve sincs szolgáltatóhoz, azzal végképp lejáratták magukat nálam és kiléptem tőlük. Érdekesség, hogy ezek az események, érdekes módon egybe estek azzal, hogy a pszáf. elkezdte erőteljesebben ellenőrizni a pénzügyi szolgáltatói piacot. A véleményem, hogy a KBC-én kívül nincs jelenleg olyan szolgáltató a jelenlegi magyar piacon, amely ügyfélbarát módon alkalmas lenne a magyarországi tőkepiaci szolgáltatásra. A magyar pénzügyi, szolgáltatói piacot összességében jobb messze elkerülni és inkább külföldi szolgáltatónál kereskedni.
Jól csinálod, alapvetően egyetértek, bár már a KBC sem 10 pontos.
A Degiro.hu-n a Xetra 0,04%+ 4 EUR a honlap szerint, nem a táblázatban szereplő érték. Az inacivity fee az IBnél számlánként értendő, ami azért több számlánál már egyre érdekesebb összeg.
Külföldi szolgáltató tudtommal sehol sem tudja/akarja lekezelni a magyar TBSZ szabályozást. Ugyanakkor elég annyit tenned, hogy a NAV fele lejelented a nyitás után 30 napon belül, hogy innentől a nyitott számlát TBSZ-ként kezeled.
Ahol azt írod, hogy a TBSZ-t tudja, az valójában alszámla vagy több számla nyitási lehetőséget takar, ha jól sejtem.
Ugyanakkor pl. a Degiro-nál azt az 1 számlád is tudod ezen elv szerint TBSZ-ként kezelni, max nem tudsz évente újat indítani.
Jól gondolom?
Kedves kisbankar! Köszönöm a pontosítást, ahogy említettem lehetnek elvétve eltérések. Jól tetted, hogy megnézted és le is írtad nekünk. Bárcsak más is így tenne!
A külföldi TBSZ-szel kapcsolatban igazad van, erre most nem tértem ki, de ha visszanézed a cikkeimet és videóimat meg fogod találni, hogy már elmagyaráztam a külföldi TBSZ nyitást.
Valóban jól gondolod, azt az 1 Degiro-s számlát is tudod elvileg TBSZ-ként kezelni, de szerintem ez azért önmagad szivatása lenne. Jobb lenne, ha már MO-ra jönnek elfogadnák a magyar szabályozást és úgymond adatszolgáltatásra kötelezettek lennének.
Ja, egyébként nem könnyű minden adatot megtalálni, ezért majdnem az összes brókert fel is hívtam a cikk miatt. A Degiro-nál olyan egyértelműen mondták, hogy nem foglalkoznak TBSZ-szel, hogy leesett az állam. Ha nem akarják én nem erőltetem… 🙂
Ha jól sejtem a Revolutot mint plattformot egy néven se lehet említeni ezekkel. Vagy van róla valakinek tapasztalata?
IB-nél a Xetra Stocks 0,1% min 4 USD, a táblázatban az SWB szerepel.
degiro: tbszt tudsz nyitni, ha minden evben nyitsz 1 szamlat….pont lekepezted az evenkenti tbszt
tehat az xls nem pontos
Szia Péter,
Jó ez a cikk.
A lynx kondíciói honnan származnak?, ugyanis itt erről semmi sincs:
https://www.lynxbroker.com/trading-fees/
Magyarország nem szerepel a ‘Check the tariffs applicable in your own country’ listán.
Aztán itt sem: https://www.lynxbroker.com/products-markets/
Köszi
Szia Harangozó! Én a holland Lynx árait tüntettem fel, például innen https://www.lynx.nl/tarieven-beleggen/
De ha több információra van szükséged, írj nekik nyugodtan. Üdv!
Szia, Nagyon hasznos az összehasonlítás, viszont van benne egy adat, ami módosításra szorul. Ersténél már 15 euro vagy ennek megfelelő deviza a levonás, osztalék jóváírás esetén. Eddig is rablás volt, most méginkább az.
Én a KBC-nél vagyok, de ez most elkezdett kicsit nyugtalanítani. Erről mit gondolsz? https://www.napi.hu/magyar_vallalatok/nagy_valtozas_keszul_az_egyik_magyarorszagi_nagybank_korul.664783.html
Szia Timi! Köszönöm a pontosítást. Először 15 euróba került, aztán levitték és ezek szerint ismét felemelték. Ingyenes kellene, hogy legyen. Most még nem állítom át, megvárok még egy közelgő változást.
Hallottam a KBC esetről, nekünk is van ott számlánk. Egyenlőre nincs mit tenni, várni kell. Ha rossz irányba változnak a dolgok, majd lelépünk onnan, szerintem kár lenne most cselekedni. Persze ez nem tanács akar lenni.
Biztosak vagytok ebben? Az aktuális díjjegyzékben csak 5 EUR szerepel. Nekem mondjuk ez is elfogadhatatlan!
@Péter: Jó a cikk! Köszönjük!
Szia! Egyetértek, az AKTUÁLIS díjjegyzékben 5 euró szerepel. Amikor készítettem még más volt, majd frissítem! Örülök, hogy tetszik, köszönöm a visszajelzést! Üdv, Péter
Szia. Nagyon köszönömn ezt a lényegretörő összehasonlítást!! Ha azt mondanám hogy Dow Jones indexet vennék és azt 3 évig tartanám ebben az esetben melyik cég lenne a megfelelőbb főként éjszakai bentartás költséget figyelembe véve? egyszerűen nem tudok dönteni jelenleg a degiro felé hajlanék..
Szia! Azt hiszem kibeszéltük a Telegram csoportban amennyire lehet 🙂
Szia Péter!
Azt írtad használsz Lynx-et. Van tapasztalatod ETF kereskedéssel kapcsolatban mióta életbe lépett az EU-s PRIIPS szabályozás? Ugye a legtöbb bróker nem engedi amerikai szolgáltató által kibocsájtott ETF kereskedését, mivel nem fordították le a KIID tájékoztatóját magyarra. Ezért is akarok külföldi brókerhez menni, de ha náluk sem lehet az kellemetlen lenne.
Szia mikulas! Ideiglenesen a Lynx-nél sem lehet venni. Én azt ajánlom, hogy várjál és a dolog meg fog oldódni. A Lynx egyébként közzé tett egy listát arról, milyen CDF termékekkel lehet helyettesíteni az ETF-eket, de ezt nem ajánám: https://www.lynx.nl/service/etfs-beschikbaar-als-cfd/
Sziasztok!
Robinhoodnál egyáltalán lehetséges igaz magyar embernek számlát nyitni?
Én próbáltam és azt kérdezte az USA melyik államában élek? Külföld opciót nem láttam. Én voltam csak a béna, vagy másnak sem sikerült?
Szia András! Magyaroknak nem lehet számlát nyitni náluk.
Jó ez a táblázat!
De jó lenne egy URL is az egyes szolgáltatókhoz. Pl. ha beírom a gugliba, hogy lynx akkor nagyon cuki hiúzos videók jönnek, de éppen nem arra vagyok kíváncsi.
Szia András! A frissített cikkbe majd rakok ilyet, bár szerintem ezek ismert cégek. Ja és nem vagyok az ügynökük sem 🙂 Egyénként a lynx.nl címet keresed, de más 8-9 országra vonatkozó cím is van.
KBC nagy előnye, hogy lényegében minden külföldi papír elérhető rajta keresztül, mert ami nem is azt is kérésre felveszik 1 munkanap alatt.
A VéletlenTőkénél ezzel szemben „A kereskedhető értékpapírok listáját negyedévente felülvizsgálja a Random Capital az egyedi kéréseket is figyelembe véve. „
Előny, bár őszintén szólva ez kellene legyen az alap hozzáállás. Sőt, benne kéne lennie a rendszerben szinte mindennek. Én egyszer kértem tőlük egy kanadai céget, berakták gyorsan, csak pofátlanul drága lett volna megenni.
Gyorsan válaszolok magamnak: természtesen nem vagyok olyan béna, hogy ne találnám meg ha egyszer elkezem keresni…
Így van, biztos vagyok benne 🙂
Még egy szempont amit érdemes lehet figyelembe venni:
A random capital nem az ismert tőzsdéken kereskedik (pl. Xetra, Nasdaq, stb), hanem a BATS-tőzsdéken. Ebből következik, hogy nem feltétlen ugyanazon az áron kapod meg a papírt mint a „hagyományos” tőzsdén. Pl. most megnéztem két likvid papírt (facebook, apple). Míg a KBC-nél a vételi -eladási árfolyam különbsége (az ajánlati könyv szerint) 1-2 cent, addíg a Randomnál inkább olyan 20-25 cent ami kb 1 ezreléknek felel meg!
Tehát az jó, hogy alacsonyabb a jutalék a Randomnál, de ebből azért levon a magasabb spread.
A napi forgalom is jóval kisebb volt a Randomnál mint a „hagyományos” tőzsdén. (kb 1:1000 -hez!) Ebből következik a magasabb árrés is.
Okos dolog, köszönjük!
A KBC nem akarja elérhetővé tenni a BÉT-re bevezetett új ETF-eket…. Egy papír egy tőzsde elv..
NYESZ-re pedig a HUF-ságuk okán kiváló cuccok lennének….
Eldurran az agyam…
Sziasztok!
Egy nagyon kezdő kérdés, külföldi bróker cégnél pl. lynx be kell valahol külföldön fáradni egy irodába a számlanyitáshoz avagy interneten keresztül minden elintézhető? Köszi!
Ja és még 1 dolog a KBC -BEVA tényleg csak 20.000Ftig véd? Ha jól tudom megemelték 100.000EUR-ra.
Köszi!
Szia Balázs! Ne aggódj, örülök a kezdő kérdéseknek! Szóval külföldön általában minden online történik, a Lynx-bél, IB-nél is.
A KBC BEVA valóban 100.000 EUR, de értékpapírt csak 20.000 EUR-ig állja. Szóval euró volt az, és érdemes megnézned, hogy a 100.000 az mire vonatkozik. Mert az értékpapírt, amit jellemzően ott tartasz már nem állja ilyen összegig. „Apróság”, amit sokan nem tudnak. Üdv, Péter
Szuper Köszi! Szerintem sokan örülnének, ahogy én is egy Lynx gyakorlati útmutatóra, hogyan használható a felület, a TBSZ-t hogyan lehet ennél használni, mire érdemes figyelni. Köszi!
Szia Balázs! Tudod, szerintem nem készítek ilyet. Még tukmálásnak tűnne, pedig én független vagyok. Egyébként pedig a Lynx az IB rendszerét használja, arról pedig rengeteg videó készült. Néhány hónap múlva pedig jön az újabb összehasonlítás… Ha kérdéseid vannak, nyugodtan kérdezd őket, mondjuk a TBSZ-ről fogalmuk sincs, ez érthető.
Sziasztok!
KBC „kissé” emel január 1.-től a díjakon. Gyakorlatilag a kívánatos ügyfélkört feljebb pozicionálták 20-30 milliós portfólió-értékről a 40-50 milliósra – legalábbis nekem ez jött le üzenetként.
Random-osokhoz lenne egy kérdésem: ha kérem egy vagy több értékpapír felvételét a kereskedési rendszerbe, mekkora eséllyel veszik fel azokat? A GYIK-ben az van, hogy „pozitív elbírálás esetén”, erről nem tudtok valamit?
A Random Capitalnál valami nem világos,mert most olvastam el a kondiciós listájukat és olyan hogy számlavezetési dij,vagy inaktivitási dij első ránézésre nincs(sőt valojában azt irják a kondicioknál az elején hogy még az alszámla vezetési dij sincs),azonban van egy olyan a listán hogy start alszámla.Igazábol nincs leirva hogy ez milyen számla azonban ezen van egy 500ft-os nevezzük inaktivitási dijnak.
Szia! Ahogy írtam és mondtam ez a cikk akkor készült, te pedig most nézed a kondíciókat. Helyes, ha nem rám hallgatsz, hanem magadnak nézel utána! Nemsokára új cikk készül több brókerrel.
Desiro-nál a valutaváltás 10€+0.02%. Innentől kezdve pl havi 1 utalás és váltás esetén ez ugyanaz mint az IB, sőt rosszabb is. Vagy nyitni kéne egy devizaszámlát és onnan utalni?
Tudnál abban segíteni, hogy melyik szolgáltatónál van lehetőség magyar részvények shortolására. Idén pl nagy pontossággal tudtam volna shortolni a 4IG részvényét 4900-5000 között de a KBC Equitas többszöri kérésre sem adott ilyen lehetőséget (sem TDT sem hitel formájában). Gondolom a többi magyar brókercég sem tud részvényt kölcsönadni amiből lehetne shortolni. Egyszerűen nem értem, hogy miért van ez amikor USA-ban ez már rutinszerűen zajlik.
Szia! Sajnos nem tudok segíteni, mert ezt nem tudom. Meg kéne kérdezned őket ezzel kapcsolatban, csak néhány szóba jöhető bróker van.
Szia Lehoka,
Én is hasonló „cipőben” járok shortolni szeretnék, van néhány tippem, együtt talán kibogozzuk…
Ha aktuális még, hívj itt: 06-30-494-7304
Captrader-t kipróbáltam TWS-en keresztül, és nem tudom megoldani, hogy az USD-ben pl NASDAQ-n vett részvény pozíciót EUR-ért az IBIS-en adjam el. Az üfsz szerint náluk ilyet nem lehet, de nem értem miért, pl a Erste Netbrokerében ez sima ügy.
Tényleg nem tudja a TWS? Esetleg egyéb Captraderes felület?