Ahogy tavaly, most is belegondoltam magam egy átlagos, néhány millió forintos (tíz millió forintos) számlaméret helyzetébe és körülnéztem a leggyakoribb brókerek ajánlatai között. Miből válogathat valaki, ha részvényekbe fektetne, mondjuk osztalék alapú stratégiával?
I
Ha ahhoz van kedved, nézd meg videós formában:
Ha nem szeretnél lemaradni a hasznos újdonságokról, akkor klikkelj ide és iratkozz fel a Youtube csatornámra!
I
Ahogyan azt az előző cikkben és videóban megmutattam, a bank vagy brókercég kiválasztására bizony időt kell fordítanod. Ezzel a cikkel szeretnék ebben segíteni. Kicsit hosszú, de legalább alapos 🙂 Bár itt a költségeké a fő szerep, de ne csak ez alapján válassz intézetet!
Kérlek fogadd el, hogy ez a cikk nem lehet teljes körű és tartalmazhat hibákat. Például, ha te nem a legolcsóbb internetes módon adsz megbízásokat, mindjárt változik a kép, szintén más lesz a helyzet, ha nem figyelsz oda a számla sajátosságaira. Törekedtem a pontosságra, de azért az adatoknak járj utána magad is. Melyik a legelőnyösebb adózású ország Európában? Attól függ ugye… Ezért aztán ezt a cikket veheted alapul, de ne csak ez alapján dönts amikor intézetet választasz.
Örömmel jelentem, hogy van olyan IB klón, ahol még ingyenes a számlavezetés!
Tehát, a következő brókereket hasonlítottam össze, ABC sorrendben: Binck Bank, Captrader, Concorde, Degiro (HU), Erste Netbroker (Online), Interactive Brokers, KBC Equitas, Lynx, OTPdirekt Broker, Portfolio Online Tőzsde, Random Capital, Saxo Bank, Tradestation.
Miért ezeket választottam? Úgy látom ezek a leggyakoribb szereplők amiket használtok. A Robinhood-ot kivettem, mert bár érdekességnek jó volt, de nem sokat érünk vele. Új elemként bevettem a listába a Binck-et, az OTP-t, a Captrader-t és a Tradestation-t. Kértétek még az FX pro-t és a Plus500-at, de előbbi annyira minősíthetetlenül rossz, hogy kihagytam, utóbbi már korrektebb, de a részvények itt is CFD formában érhetőek el, ezért kiesett.
A következő táblázatban láthatod az eredményeket, amit le is tölthetsz innen Excel formában: Bróker összehasonlítás 2019 – Pénzügyi Fitnesz. Alább nem fogok minden apróságra kitérni, inkább csak a fontosabb tételeket, a trendeket említem meg. A kép kattintásra megnövekszik!
I
Alább nem fogok minden apróságra kitérni, inkább csak a fontosabb tételeket, a trendeket említem meg.
I
Ezeket a tulajdonságokat néztem meg
I
Számlavezetési díj
Ez tipikusan kelet-európai hozzáállás volt, fizetned kell, hogy náluk használhasd a pénzed. Világosan látszik, hogy nyugaton sem maradt ingyenes a számla, akár inactivity fee, akár service fee formájában húznak le. De mielőtt őket szidnánk, azért gondoljunk bele a MIFID II szabályozásba és az ezzel járó extra költségekbe is.
Én pont emiatt és kereskedési költségek miatt kerestem külföldi brókert. A Lynx tavaly ősz óta már havi 5 euróba kerül, ami nem vág földhöz, de mást kerestem.
Inactivity fee
Ez az egyik leggonoszabb díjtétel ami csak létezik, de ez csak az én véleményem. Megbüntetnek azért, mert nem termeled nekik a jutalékokat. A Saxo Bank híres számomra a hat havi 100 dolláros költség miatt.
Annak aki most keveredik ide először, Az IB-nél ez havi 10 dollár, vagy nincs ha van ennyi kereskedési jutalék, vagy csak 10 dollárra egészítik ki a kevesebb a kereskedési jutalékod. Tehát például a hónapban 5 dollár költséged volt a vételekből, akkor még 5 dollár inactivity fee-t kell fizetned. Viszont vannak ez alól kivételek! Ha 25 évesnél fiatalabb vagy, 10 dollár helyett csak 3-mat kell fizetned, 2000 dolláros számlaméret alatt viszont 20 dollárt (azért gondolom ez sem fordul elő gyakran) és a lényeg, hogy 100000 dolláros számlaméret felett nem kell ilyen díjat fizetni! Tehát azt mondanám, hogy az elterjedt vélekedéssel szemben nem 20 millió forint felett éri meg igazán az IB számlája, hanem 30 millió forint felett. Lehet, hogy első hallásra soknak tűnik a 100000 dollár, de úgy látom, hogy ez egyre gyakoribb magyar körökben is.
Withdrawal fee
Ezt is ugyanúgy meg kell fontolni, hiszen egyszer majd elviszed a pénzed a brókertől és nem mindegy mennyit kell fizetni a pénz kivételéért. Nos, ebben az Erste a legdrágább, de Concorde-nál nincs felső határ. Nyugaton általában havi egy visszautalás ingyenes.
Minimum számlaméret
Eleve az egyik fontos paraméter, hogy egyáltalán nyithatsz-e számlát. Mekkora a minimális összeg amit el kell helyezned ott? Általában nincs ilyen összeg, ahol van, ott is olyan alacsony, hogy fel se merül ez a probléma.
Kereskedési költségek
Külön vettem a kereskedési költségeket Magyarország, USA, Európa (ha nem volt külön jelezve akkor Németország), Anglia és Kanada piacain. Nem fogok most minden tételre kitérni, csak a furcsaságokra.
A Concorde költségei messze kiemelkednek. A Erste és a KBC követi őket.
Aztán látszik, hogy mindenki hazai pályán erős, az amerikai piacon az IB a legolcsóbb. A magyar piacon a magyarok a nyerők.
1000 $ Apple vásárlás ára (6db)
Mivel az a tipikus tranzakció, hogy Átlag Béla néhány száz, vagy durván ezer dollárért vesz részvényt alkalmanként, egy kicsit gyakorlatiasan gondolkodtam és megnéztem mennyibe kerül megvenni 6 db Apple részvényt. Ez durván ezer dollár.
A Degiro magyar számlája felveszi a versenyt az IB-vel, élmezőnyben van a Captrader és a Tradestation. Legrosszabb helyezése a Concorde-nak van.
Osztalék jóváírás díja
Általában nincs díja az osztalékok jóváírásának, de azért aki erre alapoz az ne nyisson számlát az Erste-nél és a Portfóliónál (a kettő egy és ugyanaz más név alatt). Az IB-nél utána kell járni az európai osztalékoknak és sajnos a a Concorde is sújtja a külföldi cégek osztalékait 1%-os díjjal.
Alszámlák, TBSZ?
Lehet-e alszámlákat számlát nyitni a szolgáltatónál, amit magyarok használhatnak TBSZ-ként? A Degiro-n kívül mindenkinél lehet, ők nem foglalkoznak TBSZ számlával.
Frissítés: Gábor azt írta a Telegram csoportban, hogy a NAV elfogadta a Degiro-s számlát TBSZ-két. Tehát, ha magad intézed és adminisztrálod, akkor így lehetséges a TBSZ ott is.
A KBC-nél egybeszámolják a számlákat és ezért jogilag külön nem fizetsz a TBSZ-ért, gyakorlatilag viszont mégis…
Befektetővédelem
Ha a brókernek kedve támadna elsikkasztani a pénzed, milyen kártérítésre számíthatsz? A magyar esetekben, ideértve a KBC-t és az Erste-t is előkerül a szokásos BEVA védelem a 100 ezer euróval. Viszont fontos megnézned a dolgot, mert lehet, hogy például az értékpapírok csak 20 ezer euróig vannak biztosítva. Azért az nem sok.
Az IB, több milliárdos cég és nem hiszem, hogy ezzel gond lenne, de Európában az angol számla miatt csak 50 ezer fontig biztosított. Egyébként a Lynx és a Captrader használ hasonló megoldást és 30 millió dollárig biztosítottak.
Háttér
A pénzintézet háttere az egyik legfontosabb kérdés. A KBC és az Erste csoportok hatalmas mérete kiváló hátteret jelentenek. Aztán a Saxo Bank, Binck, Captrader, OTP banki mivolta is szuper. A többiek esetében annál jobb minél nagyobbak és minél több országban vannak jelen. Az IB amerikai, de nagy cég, míg a Lynx már 10 országban, a Degiro 18 országban jelen van.
Származás és Felügyelet
Kihez kell fordulnod, ha sérelmed vagy panaszod lenne? Felsoroltam, mindenki eldöntheti hová szeretne járni esetleges jogi ügyet intézni. 🙂 A táblázatban hibásan szerepel, hogy az IB-nél a SEC a felügyelet, hiszen angol számlád lesz. Ezért ott az FCA a felügyelet.
A fentiek és a táblázat alapján le tudod vonni a következtetéseidet, ha éppen brókert keresel magadnak. Dönts a saját értékrended szerint.
I
Külföldi ingyenes számlavezetésű IB alternatíva: Captrader és Tradestation
A Lynx tavaly felkeltette az érdeklődéseteket, de aztán sajnos év vég efelé úgy látták jobbnak, hogy bevezetik a service fee-t. Egyébként egy remek bróker cég volt számomra is, ami az IB szoftverét használja.
De az ingyenesség fontos nekem, emiatt kerestem más céget külföldön. A Tradestation és a Captrader nagyon hasonlítanak, az országot kivéve (egyiknél angol, míg másiknál német számlád lesz).
A Captrader története már 20 éves, de számomra még új volt. Szinte minden információt megtaláltam a honlapon, IB klón TWS szoftverrel, német háttér, a tulajdonos már bank, az ügyfélszolgálatuk gyors volt és készséges. Természetesen mindent magadnak is ellenőrizned kell, hiszen ez nem egy ajánló, nem tanácsolom senkinek.
Azonban van egy új ügyfél ajánlási lehetőségük, amivel érdemes lehet élned, ha már számlát nyitsz ott. Ezt kérlek olvasd el, ha megfelelnél és szeretnéd ezt kihasználni, szólj nekem. Én az így hozzám beérkező jutalmak felét egyenlően elosztva vissza fogom utalni azoknak akiket ajánlottam (az általuk megadott számlára, ha megadják az ehhez szükséges információt, továbbá ha ennek némi transferwise költsége lesz, akkor azt érthető módon neked kell állni), másik felét pedig 5 szerencsés nyertes klubtagnak adom szeptember végén.
Tehát megfelelek a MIFID II függetlenségi elvének, nem tartok meg semmit a pénzből amit a bróker nekem ad ezért, mindent visszaadok nektek. Nem állok velük semmilyen partneri kapcsolatban, ha kérdéseid vannak velük kapcsolatban, kérlek őket keresd.
Természetesen ez nem rábeszélés szeretne lenni! Kérlek ne emiatt válaszd őket, vagy azért mert nekem is van ott számlám! A te érdekedben mondom, ne hagyd magad befolyásolni senki által! Mindenkitől ez lenne a korrekt hozzáállás…
Frissítés 2019.08.18: A Captrader-es ajánlási lehetőséget felfüggesztem. Szívesen segítek nektek, de ez túl sok időt és adminisztrációt vesz igénybe, ráadásul pénzt nem kapok érte. Ez még talán rendben lenne, de felmerül a visszaélés és emiatt az elégedetlenkedés lehetősége és ezt így már nem tudom vállalni. Az összes beérkező jutalom felét, ahogy ígértem és függetlenségem miatt is vissza fogom osztani a regisztráltaknak legjobb tudásom szerint, másik felét pedig a klubtagok között. Ezt szeptember végén teszem és az azóta regisztráltak jutalmát pedig karácsonykor.
I
Nos, azt hiszem már elég hosszúra sikeredett ez a cikk, de remélem hasznos volt számodra! Ha így van, kérlek támogasd a munkámat annyival, hogy megosztod másokkal is, követed a Facebook oldalam, feliratkozol a Youtube csatornámra vagy a hírlevelemre itt.
Katt ide és nézd meg ezt a cikket videós formában is!Kérdezz bármit a Telegram app-on keresztül!Csatlakozz a Facebook oldalhoz, hogy ne maradj le semmirol!
Az erste netbroker valoban 5eurt szamol fel az osztalekokert, de ha erste traderben veszem meg, akkor csak az adókat vonja le, ami máris szebb.
Ja, és az adó bevallást is elvégzi a nav felé
Köszönjük az extra infót!
Az OTP személyesen nekem brutál díjat számított fel 1millió Ft ért mtelekom részvény 10ezer 🙁 amit írtál az gondolom a neten kötött vásárlás díjai.
Ami kimaradt az összehasonlításból pl az OTP nél +2500 Ft /hó a web bróker amivel normálisabban tudod figyelni a portfóliód, a KBC ezt „ingyen” nyújtja
Köszönjük az infót! Az OTP nem az olcsóságáról híres, kivéve, ha OTP részvényt veszel, ugye? Kimarad ez-az, de a külön díjakat már igazán nem lehet felsorolni egy ilyen cikkben/videóban, ennyi utánajárás elvárható a leendő ügyfelektől.
KBC-től ingyen lehet utalni a K&H-ban lévő saját számlára.
Igen.
Tradestationnál csak akkor lesz angol számlád, ha tradestation-international.com-on nyitsz.
Ha a tradestation.com-on, akkor amerikai számlád lesz, ahol nincs MIFID, meg PRIIPS meg ilyen hülyeségek, és simán vehetsz amerikai etf-eket, ami elég nagy előny annak, aki ezeket részesíti előnyben.
Amúgy nincs a listában, de elég barátságos díjakkal dolgozik a tastyworks is, ami szintén amerikai, elég újak – de van SIPC biztosítás 500.000 dollárig- és azok csinálják, akik anno a thinkorswimet, úgyhogy annyira nem lehet rossz.
Köszi a bővítést! Utánanézek én is.
Kiegészíteném-pontosítanám. A tradestation-international.com válik ketté a tradestation.com, ami csak USA piacon használható, önálló brókercég és a Brit székhelyű global, amin keresztül sokkal tágabb kereskedési lehetőség nyílik meg. Ez utóbbi az International Brokers partnere.
Sajnos a regisztráció kezdetén sikerült félrekattintanom és végig csináltam a hosszadalmas regisztrációt. Rengeteg kérdőívet kellett kitölteni. Akkor jöttem rá, hogy rossz helyen járok, mikor fel akartam tölteni a számlámat és csak USD-ben engedte. Úgy tudtam ugyanis, hogy az IBKR-nek van magyar számlája is, ami HUF belföldi utalással tölthető. Ezek után regisztráltam a TS Global-nál, ami már sokkal egyszerűbb folyamat volt.
Köszönjük a kiegészítést! Én a nemzetközit vettem alapul, megtaláltam a simát is.
Esetleg érdemes lenne a cikkben és a táblázatban a Tradestationt Tradestation-Globalra javítani, nehogy más is beleessen az általam is elkövetett hibába és potyára végigcsinálja a Tradestationon az USA regisztrációs folyamatot.
A Tradestation Globalnál lehet HUF-ot befizetni? És az IB-hez hasonlóan szinte középárfolyamon leváltani dollárra a kereskedéshez?
A Captrader viszont nem írja, hogy lenne HUF opció, csak RUB az egzotikusabb devizák közül.
https://www.captrader.com/en/payments/deposit-funds/
Egyébként az angol honlapjuk érdekes, olyan, mintha Google translattel fordították volna..
Szia Gábor! Ezt jobb, ha tőlük kérdezed, én nem tudom, nem szerettem volna még forintot utalni. Jó kérdés az angol honlap, én még csak a németet olvastam.
Gábor, a TS Globalnál gyakorlatilag csak a szerződés kötés történik. Onnantól kezdve minden lényeges dolog az IB-nél zajlik. Így pl. a befizetés és a váltás is. A kezelő felületen megadod, hogy milyen pénznemben, mekkora összeget akarsz beutalni, ők visszaküldik az utalás adatait, számlaszám, közlemény, stb.; HUF beutalás itthonról magyar C**y bankos számlára történik.
Létezik erre egy magyar, részletes leírás, keress rá.
CapTradernél is lehet HUF-ban utalni.
Recipient: Ibrokers
CITIBANK BUDAPEST RT.
Citibank Tower, Bank Center Szabadsag ter 7
Budapest 1051
Ungarn
SWIFT/BIC-Code: CITIHUHXXXX
IBAN: HU44 1080 0007 0000 0002 0240 2011
Important! Reference: Your name, CapTrader
Ezt valaki meg tudja erősíteni, hogy magyar állampolgárként, ha a tradestation.com-on nyitsz számlát, akkor tudsz venni USA etf-eket, a MIFID, PRIIPS ellenére is? Köszi
Én nem tudom, de mi lenne, ha a Tradestation igazolná vissza? Kérdeztétek már?
Külföldi brókercéget keresve, először a lynxbroker.com-on kötöttem ki. Az általam tapasztalt nagy negatívuma, hogy csak részben angol. A számlám kezelői felületén, angolul feltett, fontos kérdésemre holland válasz érkezett, mellékelve egy fordító programra mutató linkkel. Hát, köszönöm szépen. Egy szerződéssel kapcsolatos kérdésben, ahol egy kötőszónak jelentősége lehet, nem szeretnék fordító programra hagyatkozni. Ott is hagytam őket.
Ha így érzel, akkor helyes! Ezt a honlapot nem ismerem, én mindenkinek a lynx.nl-t írtam, ahol angolul válaszolnak, ha angolul kérdezel, eddig nem fordult elő ilyen probléma amit írtál.
Igen, csak, hogy a lynx.nl honlap holland nyelvű. A lap alján átállítva az országot nemzetközire, a lynxbroker.com-ra irányít át, amiről feljebb a rossz tapasztalatomat írtam.
Én angolul írtam a lynxbroker.com-on keresztül a lynx-nek, angolul is jött a válasz. Lehet, nálad épp egy ügyleteles válaszolt, de én sem folytattam volna velük a további eszmecserét.
Szia! Én oda sosem írtam, csak hollandul beszéltem a holland céggel.
Captrader és Tradestation esetén mit jelent az a gyarkolatban, hogy az IB rendszerét használják? A webes és desktop felületük megegyezik az IB-jével?
Tradestation Globalt ismerem, ennél egyaránt használható az ő Trader Workstation felületük és az IBKR felülete is. A Tradestationéről jobb véleményeket olvasni, de nekem PC-n linux fut, ami alá nem telepíthető az alkalmazásuk, így maradt az IBKR rendszere. Egyébként használat során sehol nem látszik, hogy nem IB, hanem TS Global ügyfél vagyok.
Szia! Nagyrészt igen. Nem tudom ismered-e a Lynx-et, de én is ott láttam ilyet először. Sőt a telefonos app neve is IBKR, de be tudok lépni a lynx-es adataimmal. Szóval a szoftver ugyanaz… Ha belépek a netes felületen és a menürendszerben kutakodok, akkor IB logós oldalakra jutok. Csak szerződést mással kötsz.
Ezek un. introducing brokerek, tulképp az IB szolgáltatásait árulják némi felárral:)
Általában csak sima „kerskedők”, beékelődnek az ügyfél és az IB közé, hozzáadott értékük nem igen van. Mondjuk a Tradestationnak talán annyi, hogy a charting szoftvere az egyik legjobb az ilyen termékek közt- messze jobb, mint az IB sajátja, lehet pl saját rendszert fejleszteni, tesztelni rajta, stb. De pl ahogy ezt a Captradert elnézem, simán a TWS-t adja, ami az IB saját kereskedési felülete. Én ezért egy fillérrel sem fizetnék többet, simán nyitnék egy számlát az IB-nél és kész.
Nekem is szimpatikusabb az, ha az IB-vel állok direktben kapcsolatban. Viszont az inactivity fee minden egyes TBSZ számlára azért elgondolkodtató.
Pontosan…
Ha tudsz németűl a Captrader a legjobb részvény-brocker.Mindig elérhetök,mindenbe segitenek és az árak verhetetlenek.200 db 150usd részvény költsége 2 usd.Ugyan ez CFD-ben is.30000usd 2 usd-be kerűl.30mil eurora van a pénzed bebiztositva.
Köszi, hogy megosztod velünk ezt az információt. Látszik, hogy sok munkádba került, amit lelkesen végeztél.
Szívesen és köszönöm a kedves szavakat!
Az eddigi három hozzászólásom „mérséklésre vár”. Mit jelent ez?
Utólagos szerkesztésre, rövidítésre nem látok lehetőséget.
Szia! Őszintén, fogalmam sincs, sosem láttam még ilyet, talán valamelyik frissítéssel érkezett… Szerintem mindent jóváhagytam. Köszi
mérséklésnek fordították a moderationt
Betétbiztosítás: biztos csak elírtad, de ha a lynxnél és captradernél is 250-250e a biztosítás, akkor az IB US-nél sem 100e$ a kp.
Amúgy ez érdekes kérdés, mert európai halandó IB LLC-nél SSN nélkül nemigen fog számlát nyitni, az IBUK meg FCA (FSCS) alatt van, akkor mennyi az annyi?Mert FSCS 50e GBP-ig biztosít – ez van egyébként az IB honlapján is, és vmikor rég egy cs droid is ezt mondta. Viszont azt is olvastam, hogy ha amerikai értékpapírt veszek, SIPC biztosítás van, akkor is ha IBUK-nél van a számlám.
De igazán pl. ennél a Captradernél érdekes: a honlapjukon SIPC meg FSCS biztosításról írnak, közben meg német cégként BaFin alatt vannak:)))
Szvsz legtisztább amcsi papírokhoz: Tradestation US – vagy a mégolcsóbb tastyworks tuti SIPC biztosítással, többihez meg IBUK vagy FSCS vagy SIPC biztosítással- reméljük soha sem kell megtudni, ki alá tartoznak.
Az a legjobb, ha magad is utánajársz, egyébként elég kicsi az esélye, hogy ilyen gondunk legyen. Szerintem a likviditás hiány és számlazár sokkal valószínűbb veszélyek.
A Degiro-nál ugyan nem tudsz alszámlákat nyitni (pl. TBSZ-hez), viszont tudsz évente új Degiro számlát nyitni. Nekem most van egy 2018-as meg egy 2019-es, mindkettő lejelentve NAV felé külföldi TBSZ-nek, eddig teljesen jól működik. (Egyszer kérdezett vissza az ügyfélszolgálat, hogy egy bejövő utalást akkor melyiken is írjanak jóvá, azóta megadom egyértelműen a közleményben és nem volt gond.)
Köszönjük a hasznos kiegészítést! Legszívesebben megkérdezném honnan jött a Zöldküllő név? 🙂
https://hu.wikipedia.org/wiki/Zöld_küllő
🙂
Értem én hogy gőzgép, de mi hajtja??? 🙂
Adózásról is eshetett volna némi szó, hogy pl. melyik állít ki papírt, amivel az adózás könnyen letudható.
Szia! Lehetett volna, de szerintem az egy teljesen más, önálló téma.
Megérne egy cikket az is, mert külföldi számlán levő befektetések adózásáról ritkán esik szó a magyar neten. (itt most nem csak a külföldi tbsz-es számlára gondolok, tudom, hogy arról már volt cikk).
Szia Péter,
Szeretném a véleményed a Franklin Templeton Investment-ről.
Érdemes belekezdeni vagy van ennél sokkal jobb, megbízhatóbb?
Köszönöm.
Vagy akkor bárki másnak véleménye róla?
Szia Zoltán! Ne haragudj, de nem ismerem, nincs róla véleményem.
Üdv.
Ha jól látom kisbefektetőnek hosszú távú passzív (mondjuk évente egyszer ETF piackövetőből TBSZ-re bevásárló) metódusra a Random Capital elég barátságos lehet. Költségek tekintetében. Megbízhatóak? Jól látom?
Köszönöm
Szia Imre! Nézz utána fórumokon, egyéb helyeken, az én véleményem nem számít és nem voltam ügyfelük. Viszont, ha jól emlékszem, akkor méretileg már lekörözik a KBC-t. Ez gondolom segít. Üdv!
Szia, én a Random Capital-nél nyitottam számlát március vége felé, pontosan az általad leírtak miatt. Költségek tekintetében barátságosak mindenképpen. Ügyfélszolgálat email-re másnapra válaszol legkésőbb, de volt olyan eset is, hogy felhívtak és szóban válaszoltak az emailemre (pl kihirdetett a RC egy általuk szervezett oktatást a kereskedési rendszereikről, amire nem tudtam menni, de felajánlották, időpontegyeztetés után foglalkozik velem egy kollegájuk…) BEVA által biztosítottak. MNB egyeztetőn minden rendben volt az április vásárlásommal, mindenből annyi volt, amennyit vettem. HUF-ban jegyzett ETF csak néhány van, USA ETF-eket felejtsd el, EUR ETF-ből azért több van, de nem hosszú a lista. Tanulmányozd a weboldalukat, sok infot kaphatsz onnan is. Remélem tudtam segíteni a döntésben.
Lacko!
És hogy történik a deviza converzió a Randomnál? Hogy oldottad meg?
Hogy tudod a legkedvezőbben a HUF-ot átváltani USD-re?
Esetleg a Transferwise-t elfogadják?
Köszi T.
Szia!
Van ilyen, hogy deviza konverzió, ugyanúgy történik, mint a részvényvásárlás, tehát lehet limit megbízás is, viszont csak napi.
USD: 0,3% minimum: 5$
Lehet számlára devizát beutalni. Azt, hogy mi éri meg jobban, számold ki a kondíciós lista alapján.
Pontositas: Degironal barmennyi alszamlat nyithatsz, mindegyikrol kulon evvegi elszamolast kapsz, tehat kivaloan alkalmas minden evben uj TBSZ nyitasara. Akar kulon orszagokban is lehet nyitni ugyanazon szemelynek, igy peldaul lehet egy nemet (Euro-alapu) es magyar (forint) accountod is (forras: felhivtam oket). Ehhez egyszeruen ujra kell regisztralni uj azonositot valasztva (Degironal azonosito egyben szamlaszam is). Egy aprosag: ha egy forras-bankszamla tobb accounthoz is regisztralva van, nem tudjak beazonositani, hogy hova szerettel volna penzt beutalni, igy a kozlemenybe az accountot be kell irni (kiprobaltam, mukodik).
Még egy IB klónra szeretném felhívni a figyelmeteket. Zackstrade. Ugyanúgy magyar forintos számlára utalhatsz, havi egyszer ingyen kivét, 3 USD a kereskedési díj és nincs inactivity fee.
Még valami. Anno leveleztem a Tradestationnel és nekem ott azt írták, hogy EU-s állampolgárként nem tudok KID nélküli ETF-ekkel kereskedni. Egyedül a Tastyworksnél írták, hogy náluk ilyen korlátozás nincs. De ha valakinek más infója, tapasztalata van az szóljón.
Köszönjük!
Sziasztok, Péter, köszi az áldozatos munkát, nagyszerű ez az összefoglaló, én is szeretnék majd külföldi számlát nyitni, így nagy segítség volt az összesítés/összehasonlítás.
Kapcsolatba léptem én is a Lynx-szel (international, nem a .nl) 2019 március 22-én, itt egy rövid összefoglaló az egy-két hetes levelezgetésünk fontosabb részeiről:
1. csak WIRE és SEPA utaláson keresztül fogadnak devizát, Transferwise-on és Revolut-on keresztül nem, nincs is tervben, hogy ezeket elfogadják. (nem tudom, hogy miért, ezt nem kérdeztem meg, talán az lehet a háttérben, hogy inkább nálunk válts…). Váltás díja 0,0004, de minimum 4 USD vagy 4 EUR).
2. van magyar számlaszámuk, ahova lehet utalni, elfogadnak HUF-ot direktben (ezt meg majd átváltod náluk, amibe kereskedni szeretnél)
3. lehet nálunk több számlád ugyanahhoz a névhez (ha TBSZ-esíteni akarsz), de legalább 3000 EUR (vagy ennek megfelelő másik deviza) összeg kell egy számla nyitásához. Értelemszerűen, ahány számla, annyiszor 3000 EUR.
Remélem tudtam segíteni.
Köszönjük az extra infókat!
Sziasztok.
KBC-t vagy a Random Capitalt ajánljátok jobban?
Válaszokat előre is köszönöm!!!
https://penzugyifitnesz.hu/igy-valassz-bankot-brokerceget/
hello,
A CapTrader-t nézegettem, lehet kipróbálnám, de nem teljesen egyértelmű az USA piacokon való kereskedés árazása. Azt írja, hogy 1 cent részvényenként, minimum 2 USD, maximum 1,0% (plus Exchange, Clearing and Transaction Fee at OTC/Pink).
Addig értem, hogy ha a részvény ára 1 dollár alatt van akkor max 1%, 1 dollár feletti részvényeknél pedig 1 cent (persze mindkettőre alkalmazva a min $2-es díjat), de mi az a „plus Exchange, Clearing and Transaction Fee at OTC/Pink” és mekkora annak a költsége?
Szia Balázs! Talán valaki tudja a választ, de jobb ha őket kérdezed! üdv.: Péter
Szia!
Én kérdezni szeretnék és ha lehet segítséget kérni!
Nyitottam egy fiókot amire át kellett utalnom 250 eurót, ez volt a minimum.Közbe utána néztem a dolgoknak és meggondoltam magam.Felkeresett egy bróker akitől segítséget kértem a fiók törlésében és hogy vissza kapjam a pénzem! De sajnos nem segít! Ebben szeretnék segítséget kérni, hogy hogyan tudom vissza szerezni a pénzem és törölni a fiókom?
Köszönöm!
Szia Kata! Ugye semmi részletet nem tudok, de valószínűleg nem tudok segíteni sem. Ha a brókerrel nem jutsz dűlőre, akkor javaslom fordulj a felügyelethez. Sok sikert!
Hello!
Nagyon hasznos táblázat, köszönet érte!
Mostanában egyfolytában eToro reklámokat ad nekem a youtube, van esély esetleg, hogy bekerüljön az is a táblázatba?
https://www.etoro.com/
Köszönöm!
Szia Roland! Hogyne, legközelebb gondolok rá. De a lényeg, hogy nálad benne van a listában és nem az én táblázatom számít. Ennek örülök leginkább.
Sziasztok! Bocsánat, hogy ide is felteszem a kérdést, de talán ezt többen olvassátok: szóval, egyszemélyes Kft-nek próbált-e már vki külföldi TBSZ számlát nyitni? Van vkinek ebben tapasztalata? Működik?
Köszönöm!
Kedves Péter!
Köszönjük a részletes cikket és videót a témában, sok fontos szempontot tartalmaz, ami segíti a döntést a brókerek között. Egy másik blogon olvastam egy érdekes cikket, ami amellett érvel, hogy olyan brókert tanácsos választani, amelynek tulajdonosát jegyzik a tőzsdén.
( https://lustaport.wordpress.com/2015/04/06/csod-elleni-orvossag/ )
Bár ez egyéni döntés, hogy ki mekkora súllyal veszi számításba ezt a döntésénél, amikor szolgáltatót választ.
Megvizsgálva a felsorolt külföldi lehetőségeket, az Interactive Brokers tűnik az egyetlennek, akire ez a megállapítás igaz. (A nagyobb választék és az alacsonyabb költségek miatt vizsgáltam meg elsősorban a külföldi szolgáltatók ajánlatait.) Van esetleg más alternatíva is, ami európai befektető számára is elérhető?
A CapTrader szimpatikus volna a cikk alapján, de sajnos kevés referenciát találtam róla az internetes kereséseim alapján. A banki hátteréről van esetleg részletes leírás? Ha jól értem, 1997-ben indult el a FXFlat Wertpapierhandelsbank GmbH és abból nőtte ki magát a CapTrader maga.
Érdemes lenne frissíteni a cikket az idei KBC-s változásokkal, vagy akár átmásolni egy új 2020-as cikkbe az infókat.
Illetve érdekes lehet a mostani TBSZ fejlemények tekintetében is frissíteni 🙂
Ha eljutok odáig valóban. De te magadnak azért meg tudod tenni, igaz?
Erdekelne hogy ha egy Vanguard ETF-fel szemezel (pl VT), akkor azt erdemesebb a New York-i tozsden venni vagy inkabb egy ahhoz hasonlo ETF-et valassz a londoni tozsden adozas szempontjabol. Illetve ha az utobbi esetben nem kell EHO-t fizetni, akkor igy van-e az akkor is ha egy amerikai brokeren keresztul (pl Interactive Brokers) vasarolod vagy inkabb egy europai esetleg hazai broker kell hozza.
Sziasztok!
Biztos sokakat érdekel.
Tudnátok olyan külföldi brókert ajánlani ahol van magyar ügyfélszolgálat?
A degiro ilyen lehet?
A fio-ról van valakinek tapasztalata, úgy hallottam van magyar ügyfélszolgálatuk?
Egyszeri 1.300.000 forintot(4.000 dollár) szeretnék befektetni amerikai részvényekbe.Boeing, pepsi,shell stb…(kb3-5 felé szedném). kb 1-5 éves időtávba.
Random capita erre megfelelő lehet? Nekem elfogadhatónak tűnik(0.2% a megbízás min 2USD)
Köszi, hogy csinálod ezt az oldalt, nagy szükség van egy ilyen közösségre.
Ezen kívül még Bence Balázst ajánlom.
Ha jól tudom, 2020-tól nem fogadják el a TBSZ-t külföldi brókernél, csak ha a bróker is ismeri.
Bár a TBSZ igazán 5 évre érné meg.
A Random Capital magyar, így az ügyfélszolgálat is, és van TBSZ.
Gondold át, ha inkább csak 1 évre tervezel (bar ez + kockázat) lehet olcsóbb a degiro, de ha inkább 5-re, akkor a TBSZ sokat spórolhat neked.
Üdv,
van esetleg valamilyen infó arról, hogy a Trading212 ETF buy-and-hold-ra ajánlható-e?
Miért ne lenne ajánlható? Nincs díja a tartásnak. Azért azt tudni kell, hogy elég korlátozott az ETF-ek köre. Nem biztos, hogy pont megvan az amit keresel, de lehet ha szólsz nekik felveszik. Illetve csak oda fizetnek ki ahonnan betetted a pénzt…
Szia!
Hallott már valaki a Goldman bankról tőzsde ügyben? Segítségre lenne szükségem volna itt olyan akivel átbeszélhetném a problémát?
Szia Peti!
>Amiket összehasonlítottál azoknál nincs „Depotgebühren/Positionen”, illeték/értékpapíronként tárolási díj címén?
Ez egy nagyon ravasz, sunyi illeték.
Nagyon hasznos az összegasonlítás.
Minden évben jó lenne, ha megcsinálnád, mivel sajnos mindig váktoztatják.
Én 2020 júniusában találtam ezt a cikket, tehát akkor olvastam.
A lényeg:
Személyes véleményem, hogy külföldi brókercégnél, sőt ha vknek lehetösége van rá, akkor külföldi banknál jobb számlát nyítni és vezetni.
Az okokat nem írom le, már említetted.
Ha banknál nyítnál, akkor a GIRO számlád mellett nyítnak
Viszont a bankoknál nyított -egy alszámlát, értékpapír számlát (Wertpapiere Konto) és
-egy értékpapír tárolására használt virtuális számlát (Wertpapiere depot) (Depot=raktár).
A GIRO számládról át kell vezetned a pénzed az alszámlára, és a megvásárolt értékpapírjaid kerülnek a Wertpapiere Depot-ba, ahol értékpapíronként, vásárlási pozícióként napi szinten mutatják az árfolyamváltozás alapján, hogy mennyi nyereséged, ill.veszteséged van. (Hol tartasz)
-Miért írom ezt le, hiszen valószínűleg sokmindenki ezzel tisztában van, aki kereskedik?!
Mert most jön a „forró leves”, a sunyiság.
Az értékpapírok tárolásáért az Wertpapiere Depot-ban értékpapíronként (Position-ként) illetéket kell fizetned, mintha értékmegőrzőt bérelnél a banktól.
Az illetékeket ravasz modon az értékpapírjaid árfolyamértéje alapján számolják ki minden negyedévre lekönyvelve (napi átlagár).
Igy találod meg!
DEPOTGEBÜHREN/Position:
1. Sammelverwahrung (gyűjtő értékmegőrzés): hazai papírok vásárlására vonatkozik, ha pl. Nénetországban van számlád, akkor csak azokra, amiket a német tőzsdén vásároltál.
0,25% vom Kurswert p.a (mind. EUR 5,00) zzgl.Ust.
2. Wertpapierrechnung :
külföldi papírok esetén.
Ha tehát nem német tőzsdén vásárolt papírokat tartasz a DEPOT-ban.
0,55% vom Kurswert p.a. (mind. EUR 8,00) zzgl. Ust.
zzgl Ust= +Adó
-Steifbandverwahrung: speciális ép.-okra. 0,35%
Konkrét példa:
Vettél egy részvényt 5€/db, 10.000 db-ot. Hazai németet.
Bekerülési/Vásárlási érték:
50.000€. Jan.1.-én
Árf.értéke:
2 hónap múlva: 7€/db
10.000 db x 7€/db = 70.000€.
1.negyedévben:
(70.000€x0,0025)= 175€/év.
43.75€/1.negyedév
Ha nem adod el az értékpapírt, mert hosszútávú befektetésre szánod (pl.nyugdíjtakarékosság), akkor az árfolyam emelkedésével költségeid is nőnek minden évben.
Ez már komoly költség.
Erről jó lett volna beszélni és összehasonlításban mindenféleképpen szerepeltetni.
Persze bankok-ként, brókerekként lehet más megnevezése.
-Nem találtam ezt az illetéket, Értékpapír megőrzési illeték Positionként/részvényenként az összehasonlításban.
>Az általad ajánlott brókereknél nincsenek ilyen rejtett költségek???
Köszönök minden infót.
Gondolram én is hozzáteszem tapasztalataim.
TastyWorks-nél elért nyereség utáni adózással kapcsolatban van valakinek releváns tapasztalata?
Érdekelne hogy hogy működik, mennyire problémázik vele a NAV, mekkora az adó mértéke, stb.
Elsősorban opciózásra szeretném használni.