Bár teljesen logikusnak tűnhet, hogy érdemes megvárni a következő válságot, hiszen mélypontokon kell vásárolni és csúcspontokon kell eladni, ez mégsem jó stratégia. Szerintem. Most elolvashatod miért. Ezt a kérdést már tőletek is hallottam, érdemes róla beszélni kicsit. Ez persze igaz más piacokra is, de én most a részvény szót fogom használni, ha szeretnéd behelyettesítheted az ingatlant, vagy más piacot is.
Ha valami mozgalmasabbra vágysz, akár meg is nézheted:
Időzítés
Ha erre alapoznád, azzal időzítenéd a piacot. Számtalan tanulmány született arról, hogy ez lehetetlen. Nem lehet eltalálni a mélypontokat és csúcspontokat. Ha valakinek ez sikerülne, azzal rövid idő alatt dollár trilliárdos lenne, ilyet azért nem látunk.
Mikor szállnál be?
Mekkora korrekciót vársz? 20, 30, 40 százalékot? Mi lesz, ha eléri ezt az árfolyam, te megveszed a részvényeid, de utána a piac tovább esik még 20, 30, 50 százalékot? Ez nagyon könnyen lehetséges. Te pont akkor fogsz kapitulálni, pont akkor adod fel, amikor a piac tényleg eléri a mélypontot, amikor mindenki pesszimista. Pont akkor fogsz eladni, hiszen nem bírod a nyomást.
Milyen szabályok, mitől féljek?
Aztán ha nem vagy képes venni, betartani a szabályokat amikor úgymond „normális” a piac, akkor hogyan tudnál vásárolni a pánikhangulat közepette? Amikor mindenki utálja a részvényeket, amikor mindenki hülyének fog tartani? Nem lesz merszed megvenni.
Már beszéltem arról, hogy félni mindig lesz mitől. Ha most nem vagy képes befektetni, akkor amikor aztán tényleg válság van már hogyan tudnád megnyomni a vétel gombot?
Mennyit kell várnod?
Ha most nem tudsz befektetni, mennyit kell várnod? 1 évet? 2 évet? 5 évet? 10 évet? 20-at? Nem lehet tudni mikor lesz ilyen alkalom. Viszont amíg vársz, addig a piac fejlődik, a részvények fizetik az osztalékot, közben vannak részvények, amikben nincs korrekció (például az Amazon). Amíg vársz és a pénzed készpénzként áll, addig reálértelemben veszít az értékéből, megeszi az infláció, ahelyett, hogy dolgoztatnád a piacon. Akik eddig az összeomlást várták rengeteg pénzt veszítettek közben, nekik már egy hatalmas korrekció sem hozza ezt vissza.
Tapasztalat?
Tegyük fel, hogy vársz és másokat követsz, nézed mit csinálnak. Ezzel az a probléma, hogy én hiába nézem a focimeccseket, attól még nem leszek jobb focista. Egyszerűen be kell fektetned a pénzed és tapasztalatot kell szerezned, különben soha nem fogod tudni megnyomni a vétel gombot, pesszimista hangulatban főleg nem.
Nem azt mondom, hogy a pénzed egészét a részvényekbe kell fektetned, nem azt mondom, hogy bármit vegyél meg amikor nagyon drága, normális, ha pénzed egy részét parkolópályán tartod vagy nem részvényekben tartod, de készpénzben tartani a megtakarításod és arra alapozni, hogy majd egy összeomláskor befektetsz az nem fog működni.
3 stratégia
Hogy ne menjünk haza üres kézzel, javaslok 3 stratégiát amit esetleg megfontolhatsz.
- Költségátlagolás módszere: Teljesen mindegy, hogy milyen értékeltségű a piac, mindegy kinek mi a véleménye, te adott időközönként veszel. Ez lehet havonta, 3 havonta fél évente, évente, de mindig veszel egy adott összegben. Van amikor drágán veszel, lesz amikor olcsón veszel, hosszú távon viszont a te átlagárad a piaci érték alatt lesz várhatóan.
- Növeld a készpénzt: Ahelyett, hogy mindent készpénzben tartanál, inkább fektess be és a készpénz arányt növeld. Így továbbra is befektetsz, de mégis készülsz arra, hogy mi lesz ha tényleg összeomlik a piac.
- Fektess másba: Ha nem szeretnél a részvénypiacba fektetni, fektess be másba. Sok más eszközosztály van, fektess befektetési alapokba, fektess ingatlanba, vagy másba.
Remélem a fentiekkel sikerült újat mondanom, sikerült egy mítoszt megcáfolnom. Mit gondolsz a fentiekről? Írd meg hozzászólásként!
Ha tetszett ez a cikk, kérlek oszd meg másokkal is! Sokat jelentene nekem, ha feliratkoznál a hírlevelemre és ha nem szeretnél semmiről sem lemaradni, akkor kövesd a Facebook oldalam vagy a Youtube csatornám!
Katt ide és nézd meg ezt a cikket videós formában is!Kérdezz bármit a Telegram app-on keresztül!Csatlakozz a Facebook oldalhoz, hogy ne maradj le semmirol!
Alapvetően nem rossz gondolatok azzal a kiegészítéssel, hogy annak a szcenáriónak is nagy a valószínűsége, amikor a tőzsde és az ingatlan piac a negyedére, vagy az alá esik, az infláció elszabadul, és egész eszközosztályok – befektetési alapok, nyugdíjalapok, bankbetétek stb. – „tűnhetnek el”, nullázódhatnak le. Ebben az esetben nem a nyereség, hanem a veszteségminimalizálás a cél.
Azért erről is lehetne vitatkozni. Már jó értelemben. Volt már arról videóm, hogy hogyan alakítsad át a portfóliódat a válság előtt. Az nem kérdés, hogy lesz-e válság, az a kérdés mikor. Olyan portfóliót kell építened amivel eleve nyugodtan alszol, olyan részvényeket vegyél amik jó minőségűek, stb. Veszteséged meg csak akkor keletkezne, ha el is adnál amikor minden a negyedére esett, de jobb ha inkább kihasználod a helyzetet. Időzíteni úgysem lehet hosszú távon.
Bocs, de nincs már nagyon jó minőségű részvény. Nem kell megenni a jegybankok által sokat hangoztatott „nincs lufi” dolgot. Nézd meg a Netflix árfolyamát, és ma fog nyitni egyelőre -20-25%-ban a Facebook(az elemzői várakozásokat felülmúló negyedév után!) Csupán azért , mert rontották a növekedési kilátásokat. Iszonyat lufi van… Diverzifikálni kell, oké… Ingatlan, részvény együtt fog majd padlót, kötvény egy ideje felejtős, a nagyok is kerülik. Mire gondolsz? Hova tennéd a pénzt? Ha gáz van akkor, menekülő devizák, meg arany… Amúgy meg pont most égetik el a sok nyomtatott lóvét a piacról, szóval nem fogja megenni már a pénzt az infláció, attól függetlenül, hogy nyilván hatalmas pénzromlás történt az elmúlt pár évben. A túlárazott eszközárak alapján nem szabad a pénz jelenlegi értékét számolni, én azt mondom, de tény hogy hosszú távon be kell fektetni a pénzt, de akkor már az ingatlan az megbízhatóbb (talán)
Szia! Figyelj, ebben az epizódban arról beszéltem, hogy érdemes folyamatosan befektetni. Szerintem ebben alapvetően egyetértünk, te is írod, hogy hosszú távon be kell fektetni. Alapvetően másban is egyetértünk. A mibe kell befektetni, az már más kérdés. Tudom, hogy sok nagyon jó minőségű részvény van, csak ezzel pontosítanálak, viszont ezek nincsenek leárazva. Persze, minden drága, én is beszéltem erről részletesen kifejtve miért és mi várható a show-ban. Viszont, ha időzítünk, akkor spekulálunk és nem befektetünk. Marad az, hogy be kell fektetni, és lesz amikor drágábban veszel, de lesz amikor olcsón veszel és ha ehhez hozzáteszed a diverzifikációt, ha megnézed mit veszel és mennyiért, akkor kizárólag hosszú távon, de akkor nehéz veszteni. Beszéltem már a kötvényekkel kapcsolatban arról, hogyan lehetne ott okosabban befektetni ilyen esetben, lásd kötvénylétra. Láttad már? Más nem marad, vannak feltételek, nyilván könnyebb annak, aki többet keres, de spekulálni szerintem nem éri meg. Emellett persze próbálsz okos lenni, például mostanában a JNJ nagyon közel van a fair értékéhez, de mégsem nyomtam meg a vétel gombot. Vagy látod a lusta portfólió működési elvét, az is a folyamatos befektetésről szól, mindegy ki mit gondol és látjuk, hogy működik. Ja, annyit mondanék még, hogy számomra sem csak részvények léteznek, ez írásban jobban lejött, mint a videóban. Szóval kíváncsi vagyok mi lesz ennek, ezeknek a lufiknak a vége… 🙂