Sorozatunk tizedik epizódjában arról van szó, hogy bár a hivatalos adatok szerint például tavaly nem volt recesszió Amerikában, de ezt meg lehet kérdőjelezni. Egyrészt a költségvetési deficittel, másrészt a reál-GDP számításával. Hogy van ez?
- Miért vezet a FED monetáris politikája végül katasztrófához?
- Mi a probléma forrása és mit művel ma egy központi bankár?
- Ezért van szükség inflációra és ezt végül Mari néni bánja!
- Ki fizeti meg az infláció árát és hogyan?
- Miért lesz a következő válság elvileg erősebb, mint 2008-ban?
- Miért várható a negatív kamat és miért szeretnének készpénzmentes világot?
- Ez a legnagyobb veszély a bitcoin-ra nézve
- Ez igazolja most a torz befektetési döntéseinket!?
- Lesz-e igazi nagy tőzsde krach 2020-ban? Megmentsék-e a Boeing-et?
.
Ha szeretnéd, megnézheted videós formában is:
Ha nem szeretnél lemaradni a hasznos újdonságokról, akkor kattints ide és iratkozz fel a Youtube csatornámra!
.
Kiindulási alap?
Persze alapvetően borítékolható az első fel év recessziója a betegség miatt, ez tiszta sor. De lepjünk túl a nyilvánvalón vagy menjünk vissza az időben januárba, februárba! Volt az indexen egy cikk, ami azt taglalta, hogy a valódi infláció sokkal nagyobb a hivatalosnál és ennek még következményei lesznek.
.
Erről jutott eszembe, hogy más adatokkal is lehet javítani a valóságon. Mindjárt a gazdasági növekedéssel.
Ezt a GDP növekedéssel szokták mérni és nagyjából úgy 2% volt Amerikában. Persze ez a hivatalos adat és bár elég lassú, de nem recesszió. A recesszió az, amikor a GDP növekedése egymást követő legalább két negyedévben is negatív. Szóval most 2% a növekedés, de mindezt úgy, hogy közben a költségvetési hiány 5%.
Megint oda lyukadunk ki, hogy a kormány vagy az ellenzék hazudik? Most is ez a helyzet. Hivatalosan a GDP növekszik 2%-kal, de a GDP kalkulálásakor beleszámít a költségvetési hiány is, a kormány költekezése is, legalább a nagy része. Úgy lett 2%, hogy hozzácsaptak 5% költekezést. Most akkor tényleg növekszik a gazdaság?
.
És a reál GDP?
Vagy nézhetjük a reál GDP növekedést is. Vajon csak azért nagyobb a GDP, mert minden többe kerül és ezért nyilván a nemzeti össztermék árcédulája is nagyobb? Ezért szokták a a reál GDP-t számolni, amiből levonják az inflációt. De tudjuk, hogy a hivatalos infláció kisebb a valóságnál és nem is ezt használják, hanem egy money deflator-nak nevezett számot, ami kisebb az inflációnál is 🙂
Szóval fertőző megbetegedés ide vagy oda, anélkül is recesszió van? Azt hiszem megválaszoltam a kérdést, de rád bízom, hogy kimond a választ.
Hamarosan folytatom a következő résszel. Gyere vissza és nézd meg!
Remélem hasznos volt számodra ez a cikk! Ha így van, kérlek támogasd a munkámat annyival, hogy megosztod másokkal is, követed a Facebook oldalam, feliratkozol a Youtube csatornámra vagy a hírlevelemre itt.
>
Katt ide és nézd meg ezt a cikket videós formában is!Kérdezz bármit a Telegram app-on keresztül!Csatlakozz a Facebook oldalhoz, hogy ne maradj le semmirol!
Trackback/Pingback